Na Evropu míří druhá největší výprava

Od pátku startuje v Římě 26. mistrovství Evropy. Do italské metropole odcestuje historicky druhá největší 53členná česká výprava. Dnes byla na tiskové konferenci Českého atletického svazu k dispozici mediím čtveřice reprezentantů, z nichž dva zažijí na Evropě premiéru.

Více než v Římě bylo v reprezentačním týmu závodníků na předešlém mistrovství Evropy v Mnichově. »Rozhodli jsme se, že kdo splní podmínky Evropské atletiky (limit nebo ranking – pozn.), pojede,« vysvětlil filozofii šéftrenér ČAS Pavel Sluka. »Cílem bylo dát příležitost mladým a já jsem rád, že je ve výpravě nějakých 15 mladých atletů, z toho tři junioři, na které jsem obzvlášť zvědavý,« uvedl. Tým se bude opírat o vicemistra Evropy v hodu oštěpem Jakuba Vadlejcha, v pořádku a připraven závodit je i v Mnichově bronzový koulař Tomáš Staněk, který se v úvodu sezóny zranil.

»Doufám, že minimálně jednou to ‘cinkne’, a pokud bude medailí více, budu velmi spokojený. Mistrovství Evropy je relativně daleko od olympijských her, takže startovní listiny jsou nabité. Každé finále bude úspěch,« shrnul ambice týmu Sluka. Jen doplňme, že předvedené výkony, sezónní či absolutní maxima, a také umístění budou důležité s ohledem na to, že se Řím započítává do rankingu nejen směrem k olympijským hrám, ale i pro mistrovství světa v Tokiu v příštím roce.

Pátá Evropa pro Mäki, poprvé i pod novým příjmením

Mezi nejzkušenější reprezentanty pro Řím patří mílařka Kristiina Sasínek Mäki, pro niž půjde o pátý start na kontinentálním šampionátu. Finalistka předešlé olympiády v Tokiu a šestá v běhu na 1500 metrů z Mnichova plánuje zabojovat znovu o finále, ale uvědomuje si, že to nebude vůbec snadné. »Finále je první velký cíl. Nevím, jestli to je i olympiádou, ale výkony řady soupeřek jsou tak na úrovni semifinále v Tokiu,« říká svěřenkyně Pavla Tunky. »Zranění z haly je už v pořádku,« klepe na zuby. »Jsem připravena.«

Kristiina, která bude poprvé po loňské svatbě bude reprezentovat také s příjmením Sasínek, zvládá profesionální kariéru s rodičovstvím. »Kaapo už chodí do školky, takže dopoledne je vyřešené a odpoledne se prostřídáme s Filipem,« říká k tomu, jak se jí daří kloubit program. »Jen zatím nevydrží fandit celé čtyři minuty,« směje se.

Návrat pro Hrubou po šesti letech

Výškařka Michaela Hrubá se vrací na mistrovství Evropy po šesti letech, v Berlíně tehdy šestým místem vylepšila dvanáctou příčku ze své premiéry v Amsterdamu. »Vstup do sezóny byl výborný, pak jsme docela přitrénovali,« říkala k tomu, proč se nepřiblížila k úvodnímu startu v Nairobi, kde skočila 190. »V Římě bude potřeba zopakovat kolem 190 na finále,« uvědomuje si.

»Asi rok a půl zpět jsem začala spolupracovat s Milanem Kovářem, rozbila některé stereotypy, zrychlila jsem a zapracovali jsme s Jardou Bábou na technice,« potěšeně říkala Hrubá k návratu k někdejším výškám.

Stráský chce zabojovat i o Paříž

Vilém Stráský úspěšně debutoval na vrcholné akci mezi dospělými v březnu na halovém mistrovství světa v Glasgow, kde obsadil v sedmiboji šesté místo. Nyní čeká vítěze loňské univerziády premiéra pod otevřeným nebem poté, co v Götzisu vstoupil do klubu osmitisícových desetibojařů. Přesto má vcelku vysoké ambice. »Jsem nyní mimo olympijskou nominaci a abych se posunul v rankingu, spočítal jsem si, že bude potřeba 8 250 bodů a být nejhůř pátý,« říká.

Oproti Götzisu bude Stráský potřebovat zlepšit vrhy, v bězích si dal čtyři osobáky. Jak ale sám říká, když má jako trenéra Romana Šebrleho, recept na zlepšení je »jednoduchý«. »Dělám, co mi řekne trenér,« usmívá se. Nicméně tu nejtěžší dřinu má za sebou. »V závodním období už se moc netrénuje, nejvíc jsme odmakali na jaře po světě, teď se odpočívá,« dodává.

Habarta by byl za finále rád

Dalším z nastupující generace reprezentantů je Tomáš Habarta. Stále teprve 20letý stýplař na mládežnických šampionátech zářil díky skvělým závěrům, pokaždé postoupil do finále a loni na evropském šampionátu doběhl pátý. Přestup k trenéru Hakimu Salehovi se mu také vydařil, v květnu po více než půlstoletí na 3000 m překážek překonal dospělý národní rekord. »Mně to v tu chvíli ani nenapadlo, cílil jsem hlavně na limit a posledních 200 metrů jsem věděl, že když nezakopnu, zvládnu to,« říká k zatím životnímu závodu.

Habarta poprvé vystartuje na akci té nejvyšší úrovně. »Jsem trošku nervózní, ale to chci nechat doma, vyrazit s čistou hlavou. Na druhou stranu se těším, velký olympijský stadion, určitě bude skvělá atmosféra. A očekávám, že se poběží takticky, což mi vyhovuje. Kdyby se povedlo finále, byl bych moc rád.«

Evropský šampionát startuje v Římě v pátek 7. června krátce po půl desáté dopoledne, vyvrcholí ve středu 12. června kolem jedenácté hodiny večerní. V českém týmu je po pondělním doplnění Petra Meindlschmida 53 závodníků, z toho 34 mužů a 19 žen. Další informace k českému týmu najdete zde.

(koz)

FOTO – ČAS/Jan Houska

Související články

Zanechte komentář

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -

Poslední zprávy