Olomouc hostí vícebojařské mistráky

O nadcházejícím víkendu se můžeme těšit na další domácí republikový šampionát. Tentokrát si dají v Olomouci dostaveníčko vícebojaři.

Vícenásobná motivace pro Helceleta

V soutěži mužů je jasným favoritem někdejší vicemistr Evropy Adam Sebastian Helcelet. Pro dvaatřicetiletého matadora bude tento závod zásadní směrem k jeho případné účasti na mistrovství Evropy v Římě a také na olympijských hrách v Paříži. Vítězství v kvalitním výkonu mu totiž může pomoci k posunutí v rankingu na oba reprezentační vrcholy. »Stále ještě cítím trošku únavu z minulého víceboje, což bylo znát teď o víkendu na extraligovém kole. Mám ovšem ještě pár dní na odpočinek a doladění formy. Zdravotně jsem v pořádku, takže pokud budou lepší podmínky než v Brescii, tak se nebojím říct, že můžu útočit i na hranici 8100 bodů. V Itálii to bylo ještě dost syrové,« uvádí.

Právě v Brescii absolvoval na konci dubna svůj letošní první desetiboj a v chladném a větrném počasí poskládal 7824 bodů, což rozhodně není součet, se kterým byl spokojen. Nyní doufá ve výrazné zlepšení sezónního maxima. »Trošku mě mrzí, že nebudou startovat kluci od Romana Šebrleho. Mohli jsme se vzájemně hezky vyhecovat,« lituje neúčasti Viléma Stráského a Ondřeje Kopeckého.

Helcelet bude trošku překvapivě útočit teprve na svůj druhý mistrovský titul v desetiboji. Ten první vybojoval už před třinácti lety. V dalších sezónách mu často vícebojařské mistráky kolidovaly s mítinkem v rakouském Götzisu, který se i letos koná o stejném víkendu. Solidní formu v úvodu letní sezóny naznačil bronzový muž mistrovského sedmiboje v hale Matyáš Franěk, pro něhož by bylo nejspíš horší než stříbrné umístění zklamáním.

Své slovo do pranice ovšem bude chtít říct Marek Lukáš, pro něhož by měl být mistrovský závod desetibojařskou derniérou, kterou by rád ozdobil ziskem osmého cenného kovu z tohoto šampionátu. Celkem má doma čtyři mistrovské tituly. Bronz z loňského MČR obhajuje Roman Baše, jehož vyzve mimo jiné oddílový a tréninkový kolega a účastník MEJ v Jeruzalémě Michal Jára, jenž je v mužské kategorii prvním rokem.

Očekávané mistrovské drama v podání žen

O poznání vyrovnanější boj o mistrovské medaile se dá očekávat v sedmiboji žen. Už mistrovský halový pětiboj nabídl dramatické klání až do samotného konce a všechny tři medailistky z něj by se měly představit i v Olomouci. Halová mistryně Natálie Olivová už má jeden sedmiboj za sebou, když ovládla na začátku května Přebor Prahy v novém osobním rekordu 5483 bodů. Anna Kerbachová se v hale po dvou letech úspěšně vrátila k vícebojům halovým republikovým stříbrem ve výrazně posunutém osobním rekordu a v podobný scénář doufá i v Olomouci. Jeden cenný kov z mistrovského sedmiboje mezi ženami už doma má, a to bronz z roku 2018.

Veronika Nedvědová před rokem vystoupala na bronzový stupínek a stejnou medaili vybojovala i na letošním halovém MČR. Svou sérii pódiových umístění bude jistě chtít prodloužit. Ovšem možná největší favoritkou na titul je jedna z nejmladších závodnic ve startovní listině Adéla Tkáčová. Ta loni obsadila čtvrté místo na mistrovství Evropy juniorů v Jeruzalémě v osobním rekordu 5652 bodů a do této kategorie spadá ještě i letos. Přesto se může pyšnit nejkvalitnějším kariérním maximem z celého startovního pole. Tkáčová také potřebuje pokořit minimálně výkon 5450 bodů, jelikož právě tento součet by jí zajistil účast na srpnovém mistrovství světa v Limě.

(koz)

FOTO – atletika.cz

Související články

Zanechte komentář

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -

Poslední zprávy