Home Sport Ostrava se chystá na Gala. Atletické hvězdy na brífinku

Ostrava se chystá na Gala. Atletické hvězdy na brífinku

V ostravské atletické hale proběhl předzávodní brífink k mítinku Czech Indoor Gala 2024. Jeho hosty byly čtyři atletické hvězdy, předseda Českého atletického svazu i představitelé města a kraje.

Czech Indoor Gala už si vybudovalo svou pevnou pozici v mezinárodním atletickém kalendáři a svou kvalitou jde neustále nahoru, což potvrzuje i to, že letos dostal do nejvyšší kategorie Gold seriálu World Athletics Indoor Tour. Patří tak mezi sedm nejelitnějších halových mítinku na světě. V rámci 12 disciplín hlavního programu se představí 130 atletů z 35 zemí. Ostravské publikum se může ve vyprodané hale těšit na 5 olympijských medailistů, 15 medailistů z mistrovství světa a 25 medailistů z mistrovství Evropy.

»Těžko vyjádřit, jak hrdí a pyšní jsme, že se mítink, který budujeme od roku 2016, dostal mezi ty nejkvalitnější na světě. Signál půjde do více než 120 zemí. Jsem rád, že můžeme přivítat řadu vynikajících atletů a věřím, že se zde odehraje skvělé představení se spoustou zajímavých příběhů, protože právě o nich tento mítink bude. Rád bych poděkoval za podporu Národní sportovní agentuře, Statutárnímu městu Ostravě i Moravskoslezskému kraji, bez kterých bychom tento mítink nemohli uspořádat,« řekl předseda ČAS Libor Varhaník.

Ostrava je městem sportu a atletika se zde vždy těšila výsadní pozici, což potvrzuje i primátor Statutárního města Ostravy Jan Dohnal. »Ostrava dlouhodobě podporuje sport. Máme zde špičkové zázemí. Chceme ukázat doma i v zahraničí, že už nejsme to staré průmyslové město, ale že jsme městem moderním, kam stojí přijet se podívat. Jsem moc rád, že se podařilo Českému atletickému svazu dostat tento mítink až na vrchol. Během zítřka budeme hlavním městem atletiky, což je pro nás skvělou reklamou,« sdělil.

Vzájemná spolupráce a podpora mezi organizátory je velmi přínosná pro obě strany, o čemž svědčí i slova náměstka hejtmana Moravskoslezského kraje Stanislava Folwarczného. »Při rozhodování o podpoře největších sportovních akcí vnímáme i jejich ekonomický potenciál a přínos. Rádi podporuje sport a atletiku samozřejmě také, jelikož má v našem kraji velkou tradici,« nechal se slyšet.

Jedinou dámou mezi hosty byla Karolína Maňasová. Čerstvá spoludržitelka českého rekordu ve sprintu na 60 metrů by se ráda na čele této statistiky osamostatnila. Pomoci by jí k tomu měly elitní soupeřky v čele s vedoucí ženou letošních světových tabulek Polkou Ewou Swobodou. »Čeká mě start proti velmi silným soupeřkám, což beru jako plus, protože ráda závodím pod tlakem. Nerada se dělím, tak věřím, že se mi podaří český rekord ještě vylepšit. V hale jsem jako doma a těší mě, že se tak špičkový mítink koná právě v Ostravě. Přijdou se podívat rodiče a kamarádi, tak doufám, že předvedu co nejlepší výkon,« věří v úspěšné vystoupení před domácím publikem.

Podpory ostravského publika bude chtít co nejlépe využít i český koulařský rekordman Tomáš Staněk. »Do Ostravy se vždy moc těším. Pokaždé jde o kvalitní závod, ať už je to Czech Indoor Gala nebo Zlatá tretra. Vždy chci bojovat s těmi nejlepšími a věřím, že se mi podaří posunout sezónní maximum co nejdále za 21 metrů a uvidíme, na co to bude stačit. Startovní pole je velmi kvalitní a doufám, že předvedeme skvělou show,« sdělil halový vicemistr Evropy.

Hlavním favoritem však bude Novozélanďan Tom Walsh. Muž s impozantním kontinentálním rekordem 22,90 si v Ostravě odbyde svou letošní závodní premiéru. »Těším se na souboj se silnými soupeři v čele s Tomášem. Je mi jasné, že domácí diváci ho budou hodně podporovat, ale věřím, že i já si je v průběhu závodu získám trošku na svoji stranu. Cítím se v dobré formě, tak doufám ve výkon někde mezi 21,50 a 22 metry,« prozradil své ambice někdejší mistr světa v hale i pod otevřeným nebem.

V dálkařském sektoru se můžeme těšit na řeckého šampiona Miltiada Tentoglua. Muž, který už dosáhl všech myslitelných titulů včetně toho olympijského to v ostravské hale dobře zná. Na Czech Indoor Gala bude závodit už počtvrté. »Bude to celkově už můj sedmý závod v Ostravě. Mám to tady rád. Hala je malá, ale krásná. Vždy si zde užívám skvělou atmosféru. I když nejsem zrovna showman, podporu publika hodně vnímám a moc mi pomáhá. Ostrava je jedním z nejlepších atletických měst na světě,« složil poklonu severomoravské metropoli.

Národní program Czech Indoor Gala odstartuje v úterý 30. ledna v 13.30 hodin a bude možné ho sledovat prostřednictvím streamu na facebookové stránce Česká atletika. Hlavní program pak bude od 16.50 vysílat v přímém přenosu stanice ČT sport.

(koz)

PŘIDEJ KOMENTÁŘ

Please enter your comment!
Please enter your name here