USA zvažují tajnou operaci proti Íránu

Spojené státy zvažují různé možnosti reakce na útok na svou základnu na Blízkém východě, včetně možnosti tajné operace proti Íránu, uvedla agentura Bloomberg.

Podle agentury by si útok, který si vyžádal životy tří amerických vojáků, »vynutil silnější reakci« Washingtonu, která by přesáhla rozsah toho, co podnikl po zahájení blízkovýchodního konfliktu.

Mezi možnými akcemi agentura zmiňuje »tajnou akci, při níž by USA udeřily na Írán«. Washington přitom svou účast na této akci neoznámí. Podle agentury Bloomberg by se USA rovněž »mohly zaměřit i na íránské představitele«. Bez ohledu na to, co Washington udělá, bude muset americký prezident Joe Biden učinit »jedno z nejdůslednějších rozhodnutí svého prezidentství«. To by podle agentury mohlo vést k přímé konfrontaci mezi Washingtonem a Teheránem.

Tisková kancelář Bílého domu již dříve zveřejnila Bidenovo prohlášení, v němž se uvádí, že 27. ledna »byli tři příslušníci amerických vojenských sil zabiti – a mnoho jich bylo zraněno – během útoku bezpilotního letounu« na americké síly »umístěné v severovýchodním Jordánsku poblíž hranic se Sýrií«. Podle Ústředního velení USA bylo zraněno 34 vojáků, z nichž osm bylo ze země evakuováno.

Později jordánský ministr vládních komunikací Muhannad Mubaidin popřel Bidenovo prohlášení, že na území země byly napadeny americké síly. Uvedl, že byla napadena syrská základna Al-Tanf, která se nachází v blízkosti jordánských hranic.

Írán se od údajného smrtícího útoku na americkou základnu v Jordánsku, distancuje. »Odbojové skupiny v regionu nepřijímají ve svých rozhodnutích ani akcích příkazy od Íránské islámské republiky,« uvedl v pondělním prohlášení mluvčí ministerstva zahraničí Násir Kanání Čáfí s odkazem na síť milicí od Jemenu po Irák, které sdílejí íránský odpor k USA a Izraeli.

Kanání prohlásil, že obvinění proti Teheránu kvůli jeho údajnému zapojení do útoku bezpilotního letounu jsou nepodložená. »Opakování nepodložených obvinění vůči Íránu je spiknutím těch, kteří mají zájem na tom, aby USA byly znovu zataženy do konfliktu v regionu a dále ho eskalovaly, aby zakryly své vnitřní problémy,« zdůraznil mluvčí.

Mluvčí rovněž poznamenal, že Írán ostražitě sleduje vývoj v regionu a odpovědnost za důsledky takových nepodložených obvinění vůči Teheránu nesou ti, kteří je vyslovují.

Ústřední velení americké armády 28. ledna oznámilo, že při útoku proíránských skupin bezpilotním letounem byli zabiti tři příslušníci americké armády a 34 jich bylo zraněno. Americký ministr obrany Lloyd Austin slíbil, že proti Íránem podporovaným milicím podnikne odvetné kroky »na správných místech a ve správný čas«. Televize Al-Hadath uvedla, že úder zasáhl stanoviště T-22 poblíž amerického vojenského tábora, který pomáhá Jordánsku při opevňování hranic. Podle ní se nyní vyšetřuje příčina, proč protivzdušná obrana instalovaná na základně v syrském okrese al-Tanf nedokázala útoku dronu zabránit.

(cik)

Související články

Zanechte komentář

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -

Poslední zprávy