Rulíkův výběr proti Finsku napodobil tým Carly MacLeodové

Ani druhé vystoupení na Švédských hrách české reprezentaci nevyšlo. Národní tým nestačil po domácím výběru ani na Finsko, když podlehl 2:4. Dopadli tak o něco lépe, než včera české hokejistky. Svěřenkyně trenérky Carly MacLeodové ve druhém utkání Euro Hockey Tour v Liberci podlehly Finkám 1:6. Duel sledoval rekordní počet 3313 diváků na ženský hokej v tuzemsku. Dnes porazily Švýcarsko 4:3 v prodloužení a před závěrečným hracím dnem mají stále šanci na celkové prvenství. Třetí akci Euro Hockey Tour zakončí svěřenci trenéra Radima Rulíka proti Švýcarům zítra.

Čeští hokejisté zůstávají i po druhém utkání na turnaji bez bodu, po úvodních pěti výhrách pod Rulíkovým vedením podlehli v Euro Hockey Tour potřetí za sebou a v pořadí série mají na druhém místě už jen tříbodový náskok před třetími Finy.

Reprezentace vstoupila do utkání s kapitánem Petrem Zámorským a Šimonem Zajíčkem v brance, jenž zapsal první start v národním týmu.

Finové, kteří ve čtvrtek v Karlskoze zdolali Švýcarsko 4:2, se ujali vedení ve 4. minutě po brance Arttua Hyryho. Ve druhé části zvýšil Eemil Erholtz a na gól českého kapitána Jana Kováře z poloviny utkání opověděl 118 sekund před druhou pauzou v přesilové hře Markus Nurmi. V čase 48:23 v početní výhodě zkorigoval stav David Kaše, ale za 127 sekund dovršil výsledek Hannes Björninen.

Do první šance se dostal ve druhé minutě Borgström, ale Zajíček si s jeho bekhendovým zakončením poradil. V čase 3:18 se už Finové radovali z vedení. Po Jääskäho střele tečované Erholtzem se dostal k dorážce Hyry a otevřel skóre. V osmé minutě poprvé vážněji zahrozili Češi. Beránek vyřešil přečíslení individuálně, ale Lehtinen jeho pokus z levého kruhu vytěsnil. Potom se dostal k puku Michal Kovarčík, který hledal bratra Ondřeje, ale nepřesně.

Při Kaskiho vyloučení nepřekonal Lehtinena zblízka Rychlovský a Rulíkův výběr se nedočkal vyrovnání ani v 18. minutě, kdy se Hovorka natlačil před branku, ale neuspěl ani s následnou dorážkou a po něm ještě ani Radil. Zvýšit náskok Suomi mohl Hyry, který se ocitl po střele Jääskäho před českým gólmanem, ale tentokrát neuspěl.

V 25. minutě už Finové vedli 2:0. Hovorka ztratil za obrannou modrou čárou puk, Luoto jej posunul Erholtzovi, který zamířil z levého kruhu přesně do protějšího horního rohu Zajíčkovy branky. Český tým se k ohrožení Lehtinenovy klece nedostával, naopak Zajíčka ohrozil Vittasmäki.

Ve 30. minutě se Češi dočkali snížení. Radil forčekingem donutil ke ztrátě puku Utunena a po přihrávce Rychlovského skóroval z předbrankového prostoru Kovář. Vzápětí mohl český kapitán i vyrovnat, ale Lehtinena tentokrát nepřekonal. V závěru druhé části ale při Hájkově trestu tečoval Nurmi mimo Zajíčkův dosah ránu Kaskiko a Finové opět vedli o dvě branky.

Do závěrečné části vstoupil český tým po Gazdově faulu v oslabení a další možnost měl Nurmi. Při Borgströmovu trestu sice Češi obléhali Lehtinenovu branku, ale snížení z toho nevytěžili. Finský gólman si poradil i se střelou Ondřeje Kovařčíka a i Radilovou šancí po Kovářově nabídce.

Ve 49. minutě při Nurmiho pobytu na trestné lavici po Horákově přihrávce překonal Lehtinena z pravého kruhu střelou pod lapačku Kaše, ale Finové odpověděli. Björninen vybruslil zpět k modré čáře a přes clonu prostřelil Zajíčka. Rulíkův tým se ještě ubránil při Radilově trestu a Zajíček si poradil s Erholtzovou šancí.

ČR – Finsko 2:4 (0:1, 1:2, 1:1)

Branky a nahrávky: 30. Jan Kovář (Rychlovský, Radil), 49. D. Kaše (R. Horák) – 4. Hyry (Erholtz, Jääskä), 25. Erholtz (Luoto), 39. Nurmi (Kaski, Borgström), 51. Björninen. Rozhodčí: Holm (Švéd.), Tscherrig (Švýc.) – Jonsson, Yletyinen (oba Švéd.). Vyloučení: 3:3. Využití: 1:1.

ČR: Zajíček – Zámorský, F. Král, Košťálek, Hájek, Gazda, Pyrochta, Hovorka, J. Galvas – Radil, Jan Kovář, Rychlovský – A. Najman, D. Kaše, Š. Stránský – O. Beránek, R. Horák, Flynn – Bambula, M. Kovařčík, O. Kovařčík. Trenér: Rulík.

Finsko: L. Lehtinen – Rissanen, Mattila, Vittasmäki, Kemiläinen, Reunanen, Kaski, Eronen, Utunen – Jääskä, Hyry, Erholtz – Luoto, O. Kapanen, Jormakka – Puistola, Borgström, Huuhtanen – Ranta, Björninen, Nurmi. Trenér: J. Jalonen.

Švédsko – Švýcarsko 5:2 (3:0, 2:0, 0:2)

Branky a nahrávky: 6. Nygard (Heed), 14. Hardegard (Ejdsell), 20. O. Lindberg (Ejdsell, Heed), 25. Strömwall (O. Lindberg), 30. Frödén (Tömmernes, J. de la Rose) – 44. Senteler (Moy, Scherwey), 60. Kessler (Schmutz, Kreis). Rozhodčí: J. Ondráček II (ČR), Brander (Fin.) – Ondráček I (ČR), Strömberg (Švéd.). Vyloučení: 2:4, navíc Marchon (Švýc.) 5 min. a do konce utkání. Využití: 3:2. Diváci: 7503.