Sparta otočila výroční duel. Proti Budějovicím rozhodl Sobotka

Měla to být velká sláva, ale dlouho to vypadalo spíše na funus. Hokejisté Sparty v rámci duelu 27. extraligového kola s Českými Budějovicemi oslavili 120. výročí založení klubu, ale dlouho tahali za kratší konec. Ještě v závěru druhé třetiny po dvou trefách Jakuba Valského prohrávali 0:2, ale nakonec zvládli pekelný obrat a po gólu Vladimíra Sobotky z prodloužení berou dva body za vítězství 3:2.

Spartu navíc potěšil výsledek z Pardubic, jehož optikou jsou dnešní výroční dva body ještě cennější. Jestliže se říká, že fotbal nemá logiku, tentokrát platilo totéž o hokeji. Lídr tabulky přivítal doma Litvínov a zatímco on sám posledních pět zápasů vyhrál a získal 13 z 15 možných bodů, Verva měla na svém kontě stejně dlouhou sérii porážek, přičemž jediný bod za tu dobu si připsala až v pátek poté, co padla v prodloužení s Olomoucí. Jenže dnes žádné papírové předpoklady neplatily! Dynamo padlo po výsledku 2:4, čímž se její náskok před druhou Spartou ztenčil pro nadchházející reprezentační pauzu z šesti bodů na čtyři. »Litvínov dnes byl nesmírně obětavý a já mu gratuluji k výkonu i výsledku. Poslední dobou máme výpadky ve hře, což mě mrzí,« řekl pardubický asistent Aleš Krátoška. »Poděkování dnes patří celému týmu od prvního do posledního hráče. Hráli jsme na hranici našich možností,« chválil Karel Mlejnek, trenér »Chemiků«.

Sparťané slavili klubové výročí již v sobotu, kdy se pokusili naposledy vyprodat stařičkou Sportovní halu v Holešovicích. V utkání legend ty domácí prohrály s česko-slovenským výběrem, v jehož sestavě byl i legendární útočník Jaromír Jágr 3:5. O výsledek ani tak nešlo, ovšem vyprodáno nakonec nebylo – do legendární haly si našlo cestu 9120 diváků. »Vůbec to není zklamání, přišli ti, co je zajímal hokej a něco o něm vědí. Ne diváci, co by byli do počtu. Atmosféra byla skvělá,« řekla dnes jedna ze sparťanských legend František Ptáček.

Populární obránce nechyběl ani dnes v ochozech duelu v O2 areně, ale dlouho trpěl jako většina z více než 12 tisíc diváků. Ostrostřelci Valskému v první i druhé třetině perfektně přihrál Přikryl a připsal si dvě asistence, první brance navíc předcházela minela obránce Moravčíka, který ztratil puk v útočném pásmu a způsobil tak přečíslení hostí dvou proti jednomu. Stejný hráč navíc Spartu hned dvakrát oslabil svým vyloučením, ale teď už nemusí ničeho litovat. Jeho spoluhráči, ač se jim herně příliš nedařilo, dokázali zápas otočit na svoji stranu. A dvakrát to bylo po střelách z pravé strany, které gólovou situací nezaváněly, ale o to přesněji je v 37. resp. 51. minutě Miroslav Forman a Aaron Irving trefili.

Nakonec byl klíčový moment z času 58:32, kdy Brant Harris fauloval domácího útočníka Filipa Chlapíka, šel si odsedět dvě minuty, a to rozhodlo. V normální hrací době sice Pražané navázali na nepodařené přesilovky z celého dnešního klání, ale v prodloužení si při hře 4 na 3 věděli rady. Řepíkovu nepovedenou střelu vedle totiž po odrazu od zadního mantinelu se štěstím doklepl do sítě Sobotka. Puk se odrazil za čáru od helmy gólmana Motoru Strmeně…

»Soupeř na nás byl výborně připraven, my jsme špatně bruslili a zaslouženě prohrávali. Klobouk dolů ale před tím, jak jsme se dokázali vrátit do zápasu. Remíza je spravedlivá a rozhodně to neberu tak, že bychom bod ztratili, naopak spíše tak, že jsme dva získali,« zhodnotil výroční utkání kouč Pražanů Pavel Gross. »Chtěli jsme Spartě narušit oslavy, a to se nám i trochu povedlo. Škoda toho závěru. Před zápasem bychom bod brali, takhle jsme trochu zklamaní,« kontroval trenér Dynama Ladislav Čihák.

Zatímco Sparta porazila tým z jihu Čech i potřetí v sezoně, u měření sil Hradce Králové a brněnské Komety teprve na třetí pokus oslavil vítězství domácí celek. O vysoké výhře Mountfieldu 5:2 rozhodl dvěma góly v závěrečných sedmi minutách kanadský útočník Giorgio Estephan, jenž tak ideálně navázal na svůj střelecký výkon z pátečního zápasu na ledě Vítkovic. Pojistku přidal v poslední minutě Jergl.

Stejný výsledek jako v Praze se zrodil také v Olomouci. O výhře domácích Kohoutů nad kladenskými Rytíři 3:2 v prodloužení rozhodl v čase 60:24 domácí Jan Bambula.

Ve dvou dnešních duelech byl k vidění konečný stav 4:1. Tímto výsledkem porazily Vítkovice karlovarskou Energii i liberečtí Bílí Tygři poslední tým tabulky z Mladé Boleslavi, který padl popáté za sebou. »Budeme muset udělat nějaký řez kádrem, protože někteří hráči – a na mysli mám hlavně cizince – nám nefungují,« uvedl po zápase pod Ještědem Richard Král, boleslavský kouč.

V posledním dnešním duelu to bylo jako na houpačce. Ve 21. minutě vedla Plzeň nad mistrovským Třincem 3:0, ale do kabin se před poslední třetinou šlo za stavu 3:4. Jenže Indiáni si připravili další obrat a Filip Jansa s Davidem Kvasničkou jim nakonec vystřelili výhru 5:4. Oceláři ztrácejí na třetí příčce tabulky na Spartu již sedm bodů, ale přiblížit se jí budou moci hned po reprezentační pauze, kdy Pražany přivítají v tradičně prestižním duelu doma.

* * *

Mountfield Hradec Králové – HC Kometa Brno 5:2 (1:1, 0:0, 4:1)

Branky a nahrávky: 12. T. Pavelka (Blain, Jergl), 42. Jasper (Pláněk, Perret), 54. Estephan (Šťastný, Miškář), 58. Estephan (Lalancette), 60. Jergl (Okuliar) – 13. Flek (Zaťovič, Kaňák), 50. Flek (Ďaloga, Cingel). Rozhodčí: Hribik, Veselý – Špůr, Bohuněk. Vyloučení: 2:5, navíc Jank (Hradec Králové) 5 min. a do konce utkání. Využití: 2:0. Diváci: 4049.

Bílí Tygři Liberec – BK Mladá Boleslav 4:1 (1:0, 2:1, 1:0)

Branka a nahrávka: 5. Melancon (Filippi), 33. Filippi (Melancon), 39. Kelly Klíma (Šír, T. Galvas), 43. Pérez (Bulíř, McCoshen) – 36. Lantoši (Skalický). Rozhodčí: Pražák, Květoň – Ondráček, Thuma. Vyloučení: 3:2, navíc Šír – Osburn oba 5 min. Bez využití. Diváci: 4796.

HC Vítkovice Ridera – HC Energie Karlovy Vary 4:1 (1:0, 2:1, 1:0)

Branky a nahrávky: 13. Auvitu (Claireaux), 31. Auvitu (Barinka), 35. Raskob (Dej), 53. Barinka (Fridrich, Raskob) – 23. Jiskra (Zetterberg, Pulpán). Rozhodčí: Obádal, Šír – Hlavatý, Lederer. Vyloučení: 3:6. Využití: 1:0. Diváci: 3659.

HC Sparta Praha – Banes Motor České Budějovice 3:2 v prodl. (0:1, 1:1, 1:0 – 1:0)

Branky a nahrávky: 37. M. Forman (Kempný, Kořenář), 51. Irving (Chlapík, P. Kousal), 61. Sobotka (Řepík, Kempný) – 14. Valský (F. Přikryl), 32. Valský (F. Přikryl). Rozhodčí: Mrkva, Ondráček – J. Svoboda, Klouček. Vyloučení: 3:5. Bez využití. Diváci: 12 431.

HC Dynamo Pardubice – HC Verva Litvínov 2:4 (0:0, 0:2, 2:2)

Branky a nahrávky: 47. Říčka (Cienciala), 47. A. Musil (Čerešňák, T. Dvořák) – 28. Urban, 32. Šalda (Hlava, Urban), 41. Maštalířský (Koblasa, Abdul), 60. Koblasa (Jícha). Rozhodčí: Jeřábek, Vrba – Lhotský, Hnát. Vyloučení: 4:6. Využití: 1:1. Diváci: 9498.

HC Olomouc – Rytíři Kladno 3:2 v prodl. (0:2, 1:0, 1:0 – 1:0)

Branky a nahrávky: 21. Sirota (Navrátil), 41. Nahodil (Navrátil), 61. Bambula (J. Knotek, Ondrušek) – 14. Sideroff (Kusý, Pytlík), 17. Smoleňák (Tralmaks, Klepiš). Rozhodčí: Kika, Cabák – Axman, Blažek. Vyloučení: 3:6, navíc Martenet (Kladno) do konce utkání. Využití: 0:1. Diváci: 4790.

HC Škoda Plzeň – HC Oceláři Třinec 5:4 (2:0, 1:4, 2:0)

Branky a nahrávky: 6. P. Straka (Laakso, Dujsík), 8. Piskáček (P. Straka), 21. Söderlund (Indrák, Matýs), 48. Jansa (Schleiss), 51. Kvasnička (Rekonen, Lev) – 24. Kurovský (Nestrašil, J. Jeřábek), 30. Kurovský (Marinčin, P. Vrána), 37. M. Růžička (Nestrašil), 39. Pánik. Rozhodčí: Sýkora, Jaroš – Brejcha, Hynek. Vyloučení: 6:6, navíc Mertl (Plzeň) do konce utkání. Bez využití. Diváci: 4032.