Sparta znovu vyhrála venku a zvýšila náskok před Pardubicemi, které ztratily

Hokejisté pražské Sparty zatím zvládají venkovní trip skvěle. V sérii tří zápasů na ledě soupeřů zavítávají postupně na Moravu, Slezsko i do Čech, konkrétně severních. První dva korálky již na šňůru úspěchů navlékli, když po páteční těsné výhře v Brně (2:3) dnes dominovali na ledě Vítkovic, i když výsledek 2:4 vypadá po průběhu hry pro domácí ještě přívětivě. Hrdinou utkání je Filip Chlapík, který si připsal dvě branky a jednu asistenci. Sparta zvýšila náskok v čele tabulky před Pardubicemi, které překvapivě doma podlehly Brnu 3:4 v prodloužení, na tři body. Východočeši ale mají hned tři zápasy k dobru.

»Bylo to třetí utkání během pěti dnů, o to více si vážíme vítězství. Domácí měli v poslední době vynikající formu a jsme rádi, že jsme je přesto dokázali porazit,« uvedl sparťanský asistent Miloslav Hořava.

Když se oba soupeři potkali ve středu v O2 areně, vyhrála Sparta s odřenýma ušima. Hosté byli jednoznačně lepší a favorita přestříleli 32:23. Dnes však svěřenci trenéra Pavla Grosse neponechali nic náhodě a jejich střelecká převaha byla ještě více do očí bijící – 40:24 z pohledu Sparty. »Musím složit Spartě kredit. Dnes předvedla, že patří k top týmům a přehrála nás, byla dominantní,« uznal kouč Ridery Jiří Veber.

Vítkovice sice šly do vedení v sedmé minutě po dokonalé individuální akci Rastislava Deje, ovšem pak začal úřadovat Chlapík. V polovině první části hry si najel do pásma domácích z druhé vlny a prostřelil i gólmana Machovského. Na samém počátku druhé třetiny pak asistoval, spolu s kapitánem Řepíkem, u výstavní bomby Michala Kempného od modré čáry, která vymetla pavučinu branky Ostravanů. A v samém konci prostřední části hry skóre uzavíral rovněž střelou z dálky. To už zvyšoval na 4:1 pro hosty, když ještě předtím využil Vladimír Sobotka přesilovou hru střelou nad Machovského vyrážečku.

Snížení v poslední minutě třetí třetiny z hole Petra Fridricha již nic neřešilo a Ostravští padli proti Spartě i ve čtvrtém utkání sezony. Ta se teď chystá na páteční duel do Liberce, který dnes zářil v Českých Budějovicích jako Jižní kříž. Už po první třetině vedl 4:0 a nakonec skóre hrálo v jeho prospěch v neuvěřitelném poměru 8:1. Králem večera byl Oscar Flynn, který se radoval z hattricku.

Střelnici si dnes otevřela i Olomouc, jež dala sedm gólů Plzni. Divoké utkání, které skončilo 7:3, okořenil čtyřmi asistencemi Jiří Ondrušek, dva góly a dvě asistence pak do svých statistik přidal Lukáš Nahodil. Mora vstřelila hned pět přesilovkových branek!

Překvapivě se dnes doma trápil úřadující mistr z Třince. Oceláři ještě šest minut před koncem třetí třetiny prohrávali s posledním týmem tabulky z Mladé Boleslavi 0:1, ovšem pak dokázali duel dovést do prodloužení a v něm otočit misky vah na svoji stranu. Nejprve rozradostnil Wek Arenu v čase 53:52 vyrovnávacím gólem Viliam Čacho a vítězný gól dal už po třinácti sekundách pětiminutového nastavení Martin Marinčin, který se k sólu rozjel hned po buly. »Dohodli jsme se, že to tak uděláme. I zakončení jsem dopředu tušil. Stačilo to rozhýbat, brankář šel na stranu. Měl jsem nabranou rychlost, o to jsem to měl pak jednodušší. Brankář musel reagovat, navázal na můj první pohyb a já už šel jen do strany,« řekl Marinčin pro klubový web.

Protože čtvrtý Litvínov dnes naopak prodloužení nezvládl, odskočili mu Třinečtí na třetí příčce o jeden bodík. O druhé výhře Karlových Varů nad »chemiky« během pěti dnů rozhodl v čase 62:56 útočník Filip Koffer. Ve středu Litvínov s Energií prohrál doma v předehrávaném 47. kole dokonce vysoko 1:6. »Celkově to byl urputný zápas, nebylo moc šancí a od nás to bylo takové ospalé,« řekl litvínovský asistent David Kočí. »Nám z různých důvodů chybělo devět hráčů základní sestavy. Klobouk dolů, jak to mužstvo zvádlo proti silnému soupeři, který má mimořádnou sezonu,« liboval Kočího protějšek Václav Eismann.

Prodlužovalo se i na kladenském ledě. Tam sice domácí od třetí minuty po gólu Devena Sideroffa vedli, ovšem hosté nakonec překvapení, které by jim připravil předposlední celek extraligové tabulky, nepřipustili. Góly se o to zasloužili Tomáš Pavelka a vítěznou trefou v čase 61:20 Christophe Lalancette.

A počtvrté prodloužení. To bylo k vidění v Pardubicích, které překvapivě padly s brněnskou Kometou. Hosté vedli po první třetině 2:0, pak v té třetí 3:2, ale výhru jim zajistila až trefa Kristiána Pospíšila v 64. minutě. Paradoxně před ní ubránil tým z moravské metropole oslabení při vyloučení jednoho z hrdinů dne Tomáše Marcinka. Ten si dnes připsal dva góly a jednu asistenci – a ani svého vyloučení nakonec litovat nemusel. »Hrál se krásný zápas v nádherné atmosféře. Jsem moc rád, jak mužstvo tvrdě pracovalo, a bylo za to i odměněno,« liboval si kouč Komety Jaroslav Modrý. Nicméně ani Dynamo se nemusí utápět v přehnané lítosti, protože již ve středu se oba týmy utkají znovu, v rámci odloženého duelu předehrávaného 47. kola. Pokud v Brně vyhraje, dostane se na první příčku o skóre před Spartu…

* * *

HC Vítkovice Ridera – HC Sparta Praha 2:4 (1:1, 0:3, 1:0)

Branky a nahrávky: 7. Dej, 60. Fridrich (Raskob, Vondráček) – 10. Chlapík (O. Najman), 21. Kempný (Řepík, Chlapík), 33. Sobotka (Kempný), 40. Chlapík. Rozhodčí: Hradil, Mejzlík – Ondráček, Špůr. Vyloučení: 2:2, navíc Lakatoš – Hauser oba 5 min. Využití: 0:1. Diváci: 7382.

HC Energie Karlovy Vary – HC Verva Litvínov 2:1 v prodl. (1:1, 0:0, 0:0 – 1:0)

Branky a nahrávky: 7. Kružík (Koffer, M. Rohan), 63. Koffer (Bartejs, Kofroň) – 20. Kirk (Hlava). Rozhodčí: Pilný, Květoň – Hynek, Klouček. Vyloučení: 1:2. Bez využití. Diváci: 4861.

HC Oceláři Třinec – BK Mladá Boleslav 2:1 v prodl. (0:0, 0:0, 1:1 – 1:0)

Branky a nahrávky: 54. Čacho (D. Voženílek, J. Jeřábek), 61. Marinčin (D. Voženílek) – 42. Malát (Fořt, Rohlík). Rozhodčí: Cabák, Šír – Blažek, Lederer. Vyloučení: 2:3. Bez využití: Diváci: 4744.

Banes Motor České Budějovice – Bílí Tygři Liberec 1:8 (0:4, 0:1, 1:3)

Branky a nahrávky: 57. D. Simon (Valský) – 9. Flynn (A. Najman, Knot), 11. M. Ivan (Kelly Klíma, Birner), 16. A. Najman (Flynn), 17. Faško-Rudáš (Rychlovský, M. Ivan), 21. Flynn (Hawryluk), 47. Bulíř (Birner), 49. Faško-Rudáš (Knot, Filippi), 50. Flynn (Hawryluk). Rozhodčí: M. Sýkora, Ondráček – Brejcha, Gerát. Vyloučení: 1:2. Využití: 0:1. Diváci: 6251.

Rytíři Kladno – Mountfield Hradec Králové 1:2 v prodl. (1:0, 0:1, 0:0 – 0:1)

Branky a nahrávky: 3. Sideroff (O. Bláha, Ticháček) – 32. T. Pavelka (Jergl), 62. Lalancette. Rozhodčí: Mrkva, Úlehla – Zíka, Šimánek. Vyloučení: 3:5. Využití: 0:1. Diváci: 2289.

HC Olomouc – HC Škoda Plzeň 7:3 (2:0, 2:2, 3:1)

Branky a nahrávky: 3. J. Káňa (Nahodil, Ondrušek), 8. Nahodil (J. Káňa, Bambula), 24. Nahodil (Ondrušek, Bambula), 28. Kunc (Ondrušek), 54. Kusko (Macuh, Kunc), 58. Bambula (Kunc), 59. Klimek (Ondrušek, Nahodil) – 27. Matýs (Söderlund), 31. Matýs (Söderlund), 48. Pour (Mertl, Söderlund). Rozhodčí: Hribik, Jaroš – Axman, J. Svoboda. Vyloučení: 3:6, navíc J. Knotek (Olomouc) 5 min. a do konce utkání. Využití: 5:0. Diváci: 4258.

HC Dynamo Pardubice – HC Kometa Brno 3:4 v prodl (0:2, 2:0, 1:1 – 0:1)

Branky a nahrávky: 28. Poulíček (T. Dvořák, Čerešňák), 33. L. Sedlák (Radil), 49. Mandát (Cienciala, T. Dvořák) – 5. K. Pospíšil (Marcinko), 13. Marcinko (Ščotka, K. Pospíšil), 46. Marcinko (Ščotka), 64. K. Pospíšil (Osburn). Rozhodčí: Kika, Šindel – Lhotský, Thuma. Vyloučení: 2:4. Využití: 1:0. Diváci: 9892.