Vrchaři a maratonci se utkají o republikové tituly

O nadcházejícím víkendu se uskuteční další dva domácí republikové šampionáty. V sobotu 4. května proběhne v Janských Lázních MČR v běhu do vrchu a v neděli 5. května nás čeká v rámci pražského maratonu tradičně i mistrovství České republiky na této distanci.

Vrchaři se vrací do Janských Lázní

Hlavní favoritkou ženského vrchařského klání v Janských Lázních je držitelka tří titulů v této disciplíně Tereza Hrochová. Ta opanovala šampionáty v letech 2020, 2021 a 2023. Do závodu tak bude vstupovat jako obhájkyně posledního zlata. Svěřenkyně Vladimíra Bartůňka patří v posledních sezónách k hlavním oporám vrchařské reprezentace na mezinárodních vrcholech.

Vyzvat se jí pokusí například držitelka českého titulu v dlouhém horském běhu Barbora Macurová nebo velezkušená Pavla Schorná-Matyášová, která už v rámci vrchařského národního šampionátu vystoupala na stupně vítězů desetkrát a stejně jako Hrochová má ve své sbírce tři mistrovské tituly. Mezi tradiční medailistky patří také Hana Švestková Stružková, která v roce 2022 vyhrála MČR v dlouhém horském běhu a v téže sezóně získala bronz na vrchařském MČR. Navíc se blýskla na nedávném domácím šampionátu v půlmaratonu, když si v Pardubicích doběhla pro stříbro. Zapomínat pak nesmíme ani na další zkušenou vrchařku a obhájkyni stříbra z minulého roku Adélu Vetchou, což je mistryně z let 2019 a 2022.

Mezi muži bude obhajovat poslední dva tituly Marek Chrascina. Bronzový medailista z mistrovství světa v roce 2019 má ve svém držení už čtyři zlaté medaile z tohoto šampionátu. K tomu získal jeden titul i v dlouhém horském běhu, a to v sezóně 2021. Papírově by měl být jeho největším rivalem Pavel Brlica, jenž si loni pověsil na krk stříbro.

Maratonci změří síly v Praze

Součástí pražského maratonu bývá každoročně i domácí republikový šampionát na této trati a letos tomu nebude jinak. Zajímavou podívanou by mohl nabídnout závod mužů. Obhájcem titulu je Vít Pavlišta, jenž by měl usilovat už o páté zlato z maratonského mistrovského klání. Nechybí ani další dva medailisté z loňského MČR, tedy stříbrný Ondřej Fejfar a bronzový Yann Havlena. Fejfar má navíc doma i bronz z roku 2022, a tak mu v mistrovské medailové sbírce chybí už pouze kov nejcennější.

Maratonské MČR se nemůže samozřejmě obejít ani bez historicky nejúspěšnějšího závodníka, kterým je Petr Pechek. Ten už vystoupal na stupně vítězů celkem dvanáctkrát, z toho pětkrát na ten nejvyšší. Dalším matadorem na startu je trojnásobný šampion Jiří Homoláč.

Své slovo do pranice budou chtít říct také Matěj Zima nebo Patrik Vebr, pro kterého se jedná o první opravdu ostrý maraton. Naopak řadu zkušeností z této distance má bronzový muž mistrovských závodů v letech 2017 a 2021 Jan Kohut.

Zatím pět titulů posbírala v rámci maratonského MČR veteránka Petra Pastorová. Letos by ráda přidala šestý. Naposledy stála na stupních vítězů před dvěma lety, kdy brala bronz. Právě tento cenný kov se pokusí minimálně obhájit z minulého MČR Eva Filipiová. Mezi favoritky musíme řadit také bronzovou medailistku z roku 2019 Barboru Jíšovou.

(koz)

FOTO – atletika.cz

Související články

Zanechte komentář

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -

Poslední zprávy