Východočeské derby pro Hradec. Brankami fotbalisté ve 24. kole šetřili

AKTUALIZUJEME

Fotbalisté Hradce Králové ovládli na zaplněném stadionu pod Lízátky regionální derby proti Pardubicím. V jednom ze šlágrů 24. ligového kola vyhráli 2:0 a alespoň částečně se tak vymkly z chudé gólové produkce dnešního dne.

Dlouho to vypadalo, že ve čtyřech odpoledních zápasech diváci gól neuvidí. Čtyři poločasy = čtyřikrát 0:0. To, kvůli čemu diváci na stadiony chodí, ve všech případech scházelo. Je to jako sex bez orgasmu. Nebo svíčková na smetaně bez knedlíků a brusinek. Ne že by se fanoušci v ochozech nudili, ale bez branek to zkrátka není ono.

Dvě dnes nakonec padly ve druhém poločase v Hradci Králové a domácí příznivci mohli skákat radostí, protože obě strany před zápasem svorně vyhlašovaly, že derby je pro ně více než duely se Spartou nebo se Slavií. Klíčovou roli sehrál těsně před uplynutím půlhodiny hry zkušený Ladislav Krejčí starší, který z přímého kopu v místě zkráceného roku přesně posadil míč na hlavu Filipa Čiháka, který dokázal kulatý nesmysl usměrnit přesně k tyči hostujícího gólmana Kinského.

Pojistku pak pro »Votroky« přidal v 73. minutě po sérii uklouznutí Daniel Vašulín a zajistil tak trenérovi Davidu Horejšovi první výhru v královéhradeckém angažmá. »Hradec si zaloužil vyhrát. Byl agresivnější, a bez toho, abychom se mu v tomto ohledu vyrovnali, nemůžeme chtít úspěch. Byl to jednoznačně nejhorší výkon Pardubic pod mnou,« litoval trenér hostí Radoslav Kováč. »Jsme moc spokojení, že jsme ovládli derby ve skvělé atmosféře a před skoro vyprodaným stadionem. Myslím, že to bylo i zasloužené. Kluci plnili přesně to, co jsme natrénovali,« liboval si naproti tomu Horejš.

Z domácí výhry se dnes raduje i Slovan Liberec, který zdolal poslední Karvinou až gólem z penalty v 84. minutě, kterou proměnil střídající Michael Rabušic. Předcházela jí ruka hostujícího obránce Douglase Bergqvista, jež vylétla při pokusu Mikuly hodně daleko od těla. »Jsem rád za vybojované vítězství, i když nám dnes hra drhla. Ale teď nás čeká nabitý program, i proto jde o důležité tři body,« uznal kouč Slovanu Luboš Kozel.

To na Slovácku se radovali Jablonečtí a ani tam se nekonaly zrovna gólové hody. Jedinou trefu do černého si v Uherském Hradišti připsal v 62. minutě hostující David Štěpánek, který učebnicově zavíral zadní tyč po centru Kanakimany zleva. »Měli jsme v zápase špatné pasáže a po tak špatném výkonu nemůžeme na výhru ani myslet,« zlobil se lodivod Slovácka Martin Svědík, jehož tým prohrál všechny domácí zápasy tohoto kalendářního roku.

Ani jednu branku dnes nakonec neviděli diváci ve vršovickém Ďolíčku, kde Bohemians remizovali 0:0 s Mladou Boleslaví, naopak jeden z hitů 24. dějství Ostrava – Olomouc večer přinesl alespoň branky tři. Dvě z nich dal hostující kanonýr Lukáš Juliš, jenž se trefil dvakrát v první půli, z toho jednou z penalty. Tu naopak ve druhé půli neproměnil domácí Ewerton, ale i když z dorážky nakonec gól dal, na víc než na snížení se dnes Baník nezmohl. »Nevyhrál lepší, ale šťastnější tým. Sigma dala z dvou akcí v první půli dva góly a my jsme nebyli dostatečně produktivní. Snížení bohužel přišlo pozdě,« litoval ostravský kouč Pavel Hapal. S ním souhlasil i jeho protějšek Jiří Saňák: »Těch bodů si velmi vážíme, Baník hrál skvěle. Od začátku byl lepší, ale rozhodla naše produktivita. Lavička utkáním žila a jsme moc rádi, že to dopadlo, jak dopadlo.«

Situace ohledně elitní šestky pro nadstavbovou Skupinu o titul se tak dramatizuje. Hanáci se v ligové tabulce posunuli na sedmou příčku a na svého dnešního soka, který je pátý, ztrácejí již jen bod. A mimochodem – mezi devátým a pátým týmem tabulky je rozdíl jen tříbodový…

Ten hlavní šlágr pak přijde na pořad dne zítra, kdy od 18 hodin přivítá v duelu posledních dvou českých mistrů Viktoria Plzeň vedoucí Spartu. Atraktivní bude i utkání druhé Slavie se stále se lepšícími Teplicemi…

* * *

FC Hradec Králové – FK Pardubice 2:0 (0:0)

Branky: 57. Čihák, 73. Vašulín. Rozhodčí: Rouček – Hájek, Dresler – Klíma (video). ŽK: Pudhorocký, Pilař, Čmelík, Harazim, Koubek – Ortiz, Patrák, Hlavatý, Icha. Diváci: 8519.

Hradec: Zadražil – Klíma, Čihák, Spáčil – Čmelík (82. Harazim), Dancák, Pudhorocký, Krejčí – Šašinka (62. Koubek), Pilař (90. Čech) – Vašulín (90. Hais). Trenér: Horejš.

Pardubice: Kinský – Icha, Solil, Ortiz, Chlumecký – Kissiedou (46. Darmovzal), Vacek (62. Tischler), Hlavatý – Daněk (70. Krobot) – Zlatohlávek (46. Černý), Patrák (80. Sychra). Trenér: Kováč.

Slovan Liberec – MFK Karviná 1:0 (0:0)

Branka: 84. Rabušic z pen. Rozhodčí: Volek – Machač, Líkař – Machálek (video). ŽK: Prebsl, Vliegen – Svozil, Bergqvist, Memič, Fleišman. Diváci: 1831.

Liberec: Vliegen – Prebsl, Chaluš, Mikula – Penner (72. Preisler), Varfolomejev (55. Purzitidis), Žambůrek, Ghali – Kok (55. Višinský), Tupta (82. Horský) – Kulenovič (82. Rabušic). Trenér: Kozel.

Karviná: Holec – Krčík, Svozil, Bergqvist – Memič (86. Raspopovič), Moses (87. Iván), Boháč, Čavoš (87. Traoré), Fleišman – Doležal, Regáli (62. Akinyemi). Trenér: Jarábek.

Bohemians Praha 1905 – FK Mladá Boleslav 0:0

Rozhodčí: Berka – Vlček, Mokrusch – Petřík (video). ŽK: Adam Kadlec – Kostka, Hilál, Jawo. Diváci: 5905.

Bohemians: Valeš – Hůlka, Vondra, Hybš (75. Köstl) – Adam Kadlec (84. Dostál), Beran, Hrubý, Kovařík (64. Shejbal) – Prekop (84. Kozák), Hála – Ristovski (64. Huf). Trenér: Veselý.

M. Boleslav: Mikulec – Andrej Kadlec, Suchý, Král, Suchomel (70. Kušej) – Karafiát, Sakala – Kostka, Mareček (66. Ladra), Vaníček (66. Jawo) – Hilál. Trenér: Holoubek.

1. FC Slovácko – FK Jablonec 0:1 (0:0)

Branka: 61. Štěpánek. Rozhodčí: Všetečka – Caletka, Novák – Zelinka (video). ŽK: Kohút, Petržela, Kim Sung-pin – Kratochvíl, Hollý, Alégué. Diváci: 4229.

Slovácko: Heča – Reinberk (87. Vecheta), Hofmann, Daníček, Doski – Trávník (66. Kvasina), Havlík – Petržela (63. Juroška), Kohút (46. Kim Sung-pin), Sinjavskij (66. Kalabiška) – Cicilia. Trenér: Svědík.

Jablonec: Hanuš – F. Souček, Tekijaški, D. Souček – Štěpánek, Kratochvíl, Nebyla, Čanturišvili – Hollý (84. Alégué) – Drchal (75. Hübschman), Chramosta (46. Kanakimana, 90. Karban). Trenér: Látal.

Baník Ostrava – Sigma Olomouc 1:2 (0:2)

Branky: 82. Ewerton – 20. a 37. z pen. Juliš. Rozhodčí: Starý – Váňa, Slavíček – Kocourek (video). ŽK: Kubala, Juroška, Boula – Fortelný, Macík, Pokorný, Sláma, Fiala. Diváci: 9751.

Ostrava: Letáček – Juroška, Lischka, Pojezný, Kpozo (67. Šehič) – Rigo, Boula – Buchta (56. Blažek), Šín (56. Klíma), Ewerton – Kubala (76. Rusnák). Trenér: Hapal.

Olomouc: Macík – Vraštil, Beneš, Pokorný, Novák (69. Chvátal) – Breite, Pospíšil – Vodháněl, Zorvan (69. Ventúra), Fortelný (76. Sláma) – Juliš (90. Fiala). Trenér: Saňák.