Petrohradská státní univerzita bude vzdělávat v celém světě

Na světě vzniká každou chvíli spousty projektů a některé z nich jsou unikátní. Jestliže, ale tyto unikátní projekty mají zásadní vliv na naši budoucnost je nutné, dokonce je naší povinností tyto projekty zkoumat a hledat cesty jak je začlenit do svého společenského života. A pak jsou tu ještě projekty, které samovolně a přirozenou cestou fungují na bázi reakce na některé společenské procesy dynamické doby. A takovýto mimořádný projekt byl představen na tiskové konferenci v Petrohradě 5. července Petrohradskou státní univerzitou (SPbSU). Tato tisková konference byla věnovaná projektu zahájení online vzdělávání na Petrohradské státní univerzitě pro rusky mluvící studenty z celého světa. Projekt je také podporován Ministerstvem školství Ruské federace.

O pravidlech přijímání do online školy, studijních programech, možnostech získaného certifikátu a také o podpoře a propagaci ruského jazyka v zahraničí diskutovali rektor Petrohradské státní univerzity, člen korespondent RAS Nikolaj Kropačev, první prorektor pro politiku mládeže a řízení přijímacího řízení Petrohradské státní univerzity Alexandr Babič a ředitelka Pedagogického institutu Petrohradské státní univerzity profesorka Elena Kazaková.

Korpačov už v samém úvodu upozornil na to, že se jedná o projekt na vysoké světové úrovni a je jedním z největších v Evropě a i v samotném Rusku. »Také jsme na to patřičně hrdí,« uvedl. Kontakty a vztahy Petrohradské státní univerzity, jsou v celém světě bohaté. Projekt vlastně začal fungovat od roku 2018, kdy se na petrohradskou univerzitu obrátili se zájmem o on-line výuku ruského jazyka instituce i samotní občané Lotyška, kdy spustili online výuku pro 72 žáků Lotyšské republiky a následující rok bylo o on-line výuku ruského jazyka už ze dvanácti států 2700 zájemců.

»Poslední dobou se na nás obracejí rodiče, kteří mají zájmem o plnohodnotné vzdělání svých dětí a z různých důvodů nemohou dětem umožnit přímo výuku na naší univerzitě,« uvedl Kropačev. »Ten zájem je opravdu velký a za zhruba za poslední tři roky, jsme navázali k dnešním dnům spolupráci se dvanácti vzdělávacími institucemi a center z celého světa. Například Univerzitní olympiády se chce účastnit dvacet sedm tisíc zájemců z celého světa. To je nesmírně vysoké číslo,« dodal. Rektor také uvedl, že je nutné si udržet vysokou kvalitu vzdělávání a systematicky si ji udržovat. »Jsou rádi za tak obrovský zájem a do jisté míry jim napomohla pandemie covid-19, jelikož když začala distanční výuka bylo nutné přizpůsobit plně výuku těmto podmínkám,« upozornil.

Prorektor Petrohradské státní univerzity seznámil účastníky tiskové konference s publikacemi a materiálním zabezpečení, včetně kvalitativní úrovně. Oproti tomu profesorka Elena Ivanovna Kazaková celý projekt uvedla do zcela konkrétních záležitostí spojených s výukou. Nazvala tuto on-line výuku Hybridní, neboť je potřeba si uvědomit že zajistit kvalitu a plnohodnotnou výuku není jednoduché. Musí se řešit výuka v  čase na různých místech světa, v různých reálných časech. Máme pro naše studenty připraveného i psychologického pracovníka, který je připraven pomoci studentům zvládnout virtualitu a s ní spojené sebemenší překážky. Také jednoznačně zdůraznila, že Ruská kultura je sama o sobě veliká a Petrohradská státní univerzita bude dělat vše pro podporu ruské kultury. Je to její prioritou.

Na otázku zda univerzita se nebojí toho, že na Západě budou zakazovat jejich on-line výuku tím, že zakážou přístup na internetovou adresu univerzity, byla odpověď zcela prostá. »Nemůžeme z této hrozby vycházet. Jako univerzita tu jsme pro naše zájemce o studium a být tu musíme. Internet je otevřen všem a myslím, že to je nepravděpodobné. My jsme tu pro své studenty a to je smysl naší nejen on-line výuky. Co se týká otázky uznání studia v daných zemích, to rovněž není otázka pro nás, ale především pro rodiče a právníky kteří budou posuzovat případ od případu. A co se týká socializace, tady opět děláme maximum proto, aby socializace i v rámci on-line výuky probíhala co možná nejintenzivněji,« uvedla.

Projekt je opravdu významný a mimořádného rozměru, velmi tomu pomáhá větší poptávka z celého světa, kde prahnou po ruském jazyce. Reaguje tak na dobu, kdy se v různých Západních zemích ruší ruské školy, instituce ale i samotná výuka ruského jazyka.

(brom)

Související články

Zanechte komentář

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -

Poslední zprávy