Home Pel mel 109 kusů nebezpečné munice vyzdvihli čeští policejní potápěči

109 kusů nebezpečné munice vyzdvihli čeští policejní potápěči

Podvodní brýle umožňující potápěči v reálném čase vidět v kalných vodách. FOTO - policie.cz

Čeští policejní potápěči mají za sebou další odminovací misi v Bosně a Hercegovině, nebezpečnou munici vyzdvihli ze dna Černého jezera a řeky Una v oblasti Bosanska Krupa, o čemž informovala Policie v pátek na svém webu. Zmínila raritní nález střely do protitankové zbraně P.I.A.T. (Projector, Infantry, Anti-Tank), dále byly vyzdviženy granáty a palné zbraně. Policejní potápěči pomáhají Bosně dlouhodobě, na odminování říčních oblastí se podílejí od roku 2012.

Při sanaci řeky Una a Černého jezera bylo podle policie ze dna vyzdviženo 76 ručních granátů, 17 puškových granátů, deset dělostřeleckých granátů, pět ručních palných zbraní a střela do protitankové zbraně P.I.A.T. »Tato zbraň ráže 83 mm byla vyvinuta za 2. světové války britským speciálním útvarem pro výzkum a vývoj zbraní, tzv. MD1, též známý jako‚ Churchillovo hračkářství‘,« uvedla policie. Zbraň fungovala na principu vystřelení střely pomocí čepu vymrštěného stlačenou pružinou. Její střely byly dostatečně účinné k probití pancíře většiny tehdejších tanků.

Podle policie jsou ruční protitankové zbraně manipulačně nebezpečné. »Jen s velkou opatrností byla tato střela vyzdvižena ze dna Černého jezera. Následně byla s ostatní municí za přítomnosti pyrotechniků Policie ČR a jejich bosenských kolegů na konci mise zničena v polygonu Grabež,« dodala policie.

Mise, z které se potápěči vrátili na začátku týdne, se účastnili také jejich kolegové z Pyrotechnické služby Policie ČR, Zásahové jednotky Policie ČR Ústeckého kraje, Záchranného útvaru Hasičského záchranného sboru Hlučín, Zdravotnického zařízení Ministerstva vnitra a místních pyrotechnických složek z jednotek Federální civilní ochrany Bosny a Hercegoviny a Civilní ochrany Republiky srbské.

Čeští policejní potápěči se podílejí na sanaci vodních ploch v Bosně dlouhodobě, účastní se také výcviku bosenských kolegů.

(mac, čtk)

PŘIDEJ KOMENTÁŘ

Please enter your comment!
Please enter your name here