Home Zahraničí Alabama zkusí popravit vězně, který přežil smrtící injekci, dusíkem

Alabama zkusí popravit vězně, který přežil smrtící injekci, dusíkem

ILUSTRAČNÍ FOTO - pixabay

25. ledna plánují úřady v americkém státě Alabama provést první popravu ve Spojených státech s použitím plynného dusíku, informuje NBC News s odvoláním na soudní spisy.

Právníci odsouzeného vězně, kterému hrozí trest smrti, kritizovali nový způsob popravy jako krutý a neobvyklý trest, který zakazuje osmý dodatek americké ústavy. Podle nich alabamské úřady používají jejich klienta jako »testovací subjekt« pro nevyzkoušenou metodu popravy.

Vězeň Kenneth Eugene Smith byl v roce 1988 odsouzen za nájemnou vraždu ženy. On a jeho komplic dostali za zabití ženy každý 1000 dolarů. Jeho komplic byl popraven v roce 2010, ale sám Smith pokus o popravu smrtící injekcí přežil. Podle alabamského generálního prokurátora čekala rodina zavražděné ženy na spravedlnost 35 let.

Dusíková hypoxie je povolenou metodou popravy ve třech státech USA, ale dosud se ji žádný z nich nepokusil použít při skutečné popravě. Alabama povolila dusíkovou hypoxii v roce 2018 kvůli nedostatku léků používaných pro smrtící injekce.

(cik, TASS)

1 KOMENTÁŘ

  1. Zločinec Václav Havel patrně žádný rozsudek smrti nepodepsal, protože v Československu nechal trest smrti zrušit. Moc dobře v roce 1989 Havel věděl, co se v Československu chystá za svinstvo se státním majetkem, že se chystá obří rozkrádačka československého státního majetku a že by jednou mohl být souzen na hrdle za vlastizradu a spolu s ním jeho kumpáni. Havel moc dobře věděl, že se bude sápat po majetku Havlů, znárodněném na základě Dekretů presidenta Beneše, což se mu nakonec spolu s ostatními vlastizrádci v Československu podařilo.

PŘIDEJ KOMENTÁŘ

Please enter your comment!
Please enter your name here