Home Zahraničí Americká administrativa ztrácí důvěru ve své zpravodajské služby

Americká administrativa ztrácí důvěru ve své zpravodajské služby

ILUSTRAČNÍ FOTO - pixabay

Nerozhodnost a lhostejnost administrativy amerického prezidenta Joea Bidena v řadě otázek podkopává vztahy se zpravodajskou komunitou země a vede ke ztrátě důvěry v její orgány. Uvedl to ve středu s odvoláním na představitele amerických zpravodajských služeb americký publicista Seymour Hersh, držitel Pulitzerovy ceny, ve svém článku zveřejněném na platformě Substack.

»Nedostatek vedení vede k naprostému rozkladu důvěry mezi Bílým domem a členy zpravodajské komunity,« upozornil novinář.

Nespokojenost zpravodajské komunity zahrnuje práci amerického ministra zahraničí Anthonyho Blinkena a asistenta prezidenta pro národní bezpečnost Jakea Sullivana, kteří spolu s hospodářem Bílého domu »žijí ve svém vlastním světě«, zcela odlišném od názorů zkušených vojenských, zpravodajských a diplomatických činitelů. Jeden z významných amerických diplomatů, který se staví proti politice Bílého domu vůči Rusku a Číně, jak poznamenává Hersh, označil Blinkena za »samolibého kongresového pracovníka« a Sullivana za »manažera politické kampaně«. Diplomat však poznamenal, že zmínění úředníci americké administrativy jsou »slušní politici«, kteří vstoupili do světa »diplomacie bez sympatií k opozici«.

Hersh již dříve publikoval článek, v němž tvrdil, že výbušniny pod ruský plynovod Nord Stream 2 loni v červnu pod rouškou cvičení Baltops nastražili potápěči amerického námořnictva a že rozhodnutí o provedení operace přijal osobně prezident USA Joe Biden po devíti měsících diskusí s představiteli administrativy zabývajícími se otázkami národní bezpečnosti. Mezi ně patřili mimo jiné Jake Sullivan, asistent amerického prezidenta pro národní bezpečnost, Anthony Blinken, ministr zahraničí, a Victoria Nulandová, náměstkyně ministra zahraničí. Bílý dům a CIA tato zjištění kategoricky popřely.

Dne 27. září loňského roku společnost Nord Stream AG oznámila, že předchozího dne došlo k »bezprecedentnímu poškození« na třech řetězcích podmořských plynovodů Nord Stream 1 a Nord Stream 2. Švédští seismologové zaznamenali 26. září na trasách plynovodů dva výbuchy. Švédská prokuratura 18. listopadu uvedla, že výbuchy na potrubí byly sabotáží. Ruská generální prokuratura zahájila řízení pro akt mezinárodního terorismu.

(jb, TASS)

PŘIDEJ KOMENTÁŘ

Please enter your comment!
Please enter your name here