Americký exprezident Trump shledán vinným ve všech 34 bodech obžaloby z falšování obchodních záznamů

Newyorští porotci shledali bývalého amerického prezidenta Donalda Trumpa vinným ve všech 34 bodech obžaloby z falšování obchodních záznamů v rámci schématu s penězi za mlčení

Trump se stal prvním bývalým prezidentem USA, který byl porotou odsouzen za trestný čin.

Porotci začali jednat 29. května. Porota složená ze sedmi mužů a pěti žen jednala celkem asi 11 hodin, aby dospěla k jednomyslnému rozhodnutí v každém z bodů obžaloby.

Soudce Juan Merchan stanovil vynesení rozsudku na 11. července. Bude se tedy konat Datum čtyři dny před republikánským národním sjezdem, který se má konat 15. až 18. července v Milwaukee ve Wisconsinu, kde má být Trump oficiálně schválen jako republikánský kandidát na prezidenta.

Trump po slyšení trval na své nevině a rozsudek označil za »ostudu«.

Trump uvedl, že současná administrativa prezidenta Joea Bidena nějakým způsobem ovlivnila jeho soudní proces.

»Bidenova administrativa tak učinila s cílem zranit nebo poškodit protivníka, politického oponenta. A já si myslím, že je to prostě ostuda, a my budeme bojovat dál, budeme bojovat až do konce a zvítězíme, protože naše země se dostala do pekla,« řekl Trump novinářům po vynesení rozsudku.

»Bylo to zmanipulované rozhodnutí hned od prvního dne, s konfliktním soudcem, kterému nemělo být nikdy dovoleno tento případ soudit, nikdy. A my budeme bojovat za naši zemi, za naši ústavu,« dodal.

Podnětem k vyšetřování proti Trumpovi byla publikace listu The Wall Street Journal z ledna 2018, že měsíc před prezidentskými volbami v roce 2016 zaplatil jeho právník Michael Cohen pornohvězdě Stormy Daniels, vlastním jménem Stephanii Cliffordové, částku 130 000 dolarů za to, že bude mlčet o svém údajném sexuálním styku s Trumpem před zhruba deseti lety.

V roce 2018 stanul Cohen před soudem v několika bodech obžaloby, včetně porušení zákonů o financování volební kampaně tím, že Daniels zaplatil. Tehdy nebylo vzneseno žádné obvinění proti Trumpovi, který se jako hlava státu těšil imunitě. V listopadu 2022 však manhattanská prokuratura zahájila nové vyšetřování. Vyšetřovatelé se domnívají, že Trump uhradil svému právníkovi peníze, které utratil prostřednictvím Trump Organization jako platbu za soudní poplatky. Dne 4. dubna 2023 vznesl soud v New Yorku proti Trumpovi trestní oznámení v kauze plateb Danielsové.

(cik, TASS)

Související články

Zanechte komentář

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -

Poslední zprávy