Američtí podnikatelé: Čínský trh je pro americké společnosti, které usilují o globální konkurenceschopnost, životně důležitý

Američtí obchodníci a vrcholoví manažeři mají i nadále optimistický pohled na čínský trh a zdůrazňují jeho klíčovou roli pro americké společnosti usilující o globální konkurenceschopnost.

»Společnosti nám i nadále říkají, že Čína je důležitá pro nadnárodní společnosti, které chtějí být globálně konkurenceschopné,« řekl v nedávném rozhovoru pro agenturu Xinhua Michael Hart, prezident Americké obchodní komory (AmCham) v Číně.

Díky rostoucí ekonomice a častým návštěvám vysokých amerických představitelů a generálních ředitelů v Číně jsou americké podniky v Číně stále optimističtější ohledně čínského podnikatelského prostředí a bilaterálních vztahů, uvedl Hart.

Zaměstnanec urovnává výrobky z kávových zrn na regálech ve Starbucks China Coffee Innovation Park v Kchun-šanu ve východočínské provincii Ťiang-su, 18. září 2023. FOTO – Xinhua/Liu Wenhui

V každoročním průzkumu podnikatelského klimatu v Číně, který AmCham China zveřejnila v únoru, polovina z 343 dotázaných členů uvedla Čínu jako první volbu nebo mezi třemi nejlepšími investičními destinacemi na světě, což představuje meziroční nárůst o pět procent.

Čína je »důležitým zdrojem talentů a inovací, které pomáhají americkým společnostem zvyšovat jejich globální konkurenceschopnost«, uvádí se v průzkumu provedeném koncem loňského roku.

Ze zprávy rovněž vyplynulo, že ačkoli problémy přetrvávají, většina členů ponechává svou výrobu nebo zdroje v Číně a expatrianti jsou v posledním roce ochotnější se do Číny přestěhovat.

S poukazem na 24 pro-zahraničních opatření pro investice, které čínská Státní rada předložila v srpnu loňského roku, Hart uvedl, že se to společnostem líbí a že se zajímají o to, »jaké jsou skutečné kroky související s těmito opatřeními«.

Pokud jde o americko-čínské vztahy, Hart uvedl, že je rád, že »obě vlády mají nyní tendenci jít vzestupným směrem«, což znamená, že společnosti budou »o něco více nadšené«.

Dotazované společnosti také uvedly, že se pro rok 2023 zlepší jejich finanční výsledky, zejména v sektorech spotřebního zboží a služeb, a také že se zlepší jejich perspektivy.

Na snímku pořízeném 8. listopadu 2023 je stánek společnosti GE HealthCare na 6. mezinárodním veletrhu China International Import Expo (CIIE) ve východočínské Šanghaji. FOTO – Xinhua/Wang Xiang

V listopadu 2023 oznámil fastfoodový gigant McDonald’s své rozhodnutí zvýšit podíl ve svém čínském byznysu z 20 % na 48 %. »To podtrhuje důvěru společnosti McDonald’s ve vývoj a obchodní prostředí čínského trhu,« uvedla Phyllis Cheungová, generální ředitelka společnosti McDonald’s China.

»Nemyslím si, že by nějaká velká a skutečně mezinárodní společnost pochybovala o tom, že z dlouhodobého hlediska potřebuje být tady v Číně. Potřebují zde mít významnou pozici. A potřebují tento trh dále rozvíjet, protože je tak velký a stále roste, že ho opravdu nelze vůbec ignorovat,« řekl agentuře Xinhua Owen Messick, prezident americké společnosti doTERRA China, která vyrábí esenciální oleje.

»Čína je součástí globálního dodavatelského řetězce a má za sebou roky a roky úspěšného investování, budování průmyslu a rozvoje. A to je důvod, proč jsou zde společnosti stále přítomny,« řekl Hart.

(Xinhua)

Související články

Zanechte komentář

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -

Poslední zprávy