Argentina: viceprezidentka ve zpolitizovaném procesu odsouzena na šest let

Argentinská levicová viceprezidentka Cristina Fernándezová Kirchnerová byla včera odsouzena k šesti letům vězení za údajnou korupci, informovaly agentury. Soud jí současně doživotně zakázal vykonávat veřejné funkce. Před budovou soudu v Buenos Aires přitom na její podporu demonstrovaly stovky lidí, kteří považují proces za politickou perzekuci.

Fernándezová, která byla v letech 2007 až 2015 argentinskou hlavou státu, se proti rozsudku může odvolat. V současnosti má navíc imunitu z pozice viceprezidentky, funkční období jí vyprší příští rok v prosinci.

Podle obžaloby Fernándezová a její zesnulý manžel, někdejší prezident Néstor Kirchner, spřízněnému podnikateli ve stavebnictví udělovali veřejné zakázky bez vypsání výběrového řízení. Jeho firma údajně získala 80 procent všech stavebních zakázek v regionu Santa Cruz. Část peněz z údajně předražených zakázek pak měla získat Fernándezová s manželem. Stát prý tímto způsobem připravila asi o milion dolarů (přibližně 23,2 milionu korun).

Devětašedesátiletá Fernándezová obvinění odmítá jako politicky motivovaná. Po verdiktu má více možností odvolání a podle místních médií může tento proces, který začal v roce 2019, trvat několik let. Dokud nebude pravomocně odsouzená, může rovněž kandidovat v parlamentních volbách, které se konají příští rok v říjnu. A pokud ve volbách uspěje, získá opět imunitu, například jako senátorka.

O zbavení imunity by se rozhodovalo až po pravomocném rozsudku. Místní média rovněž připomínají, že Fernándezová příští rok v únoru oslaví sedmdesáté narozeniny a že od 70 let mohou odsouzení v Argentině žádat o výkon trestu v domácím vězení.

Fernándezová má v zemi velkou popularitu, její příznivci, stejně jako včera, chodili během procesu do ulic demonstrovat na její podporu. Při jedné takové manifestaci před jejím domem na ni z davu zaútočil muž a pokusil se ji zastřelit. Zbraň mu ale selhala.

(ici)

Související články

Zanechte komentář

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -

Poslední zprávy