Armády Mali a Burkiny Faso mohou vstoupit do Nigeru, pokud bude napaden

Šéf nigerské povstalecké Národní rady pro záchranu vlasti (CNRS) generál Abdurahmane Tchiani podepsal rozkaz, který umožňuje obranným a bezpečnostním silám Burkiny Faso a Mali vstoupit na území země v případě útoku na ni. Informuje o tom Nigerská tisková agentura (NAN).

Předseda přechodné nigerské vlády Ali Lamine Zain se 24. srpna v Niamey setkal s ministerskými delegacemi Mali a Burkiny Faso, které zopakovaly své přání připojit se k Nigeru v boji proti terorismu a extremismu. V komuniké vydaném po zasedání vyjádřily tyto tři země »odhodlání spojit své síly v boji proti těmto jevům, které v oblasti Sahelu již několik let bují a podkopávají účinné provádění rozvojových programů«.

Zástupci Burkiny Faso, Mali a Nigeru zdůraznili »potřebu posílit mechanismy spolupráce, sdílení zpravodajských informací a společné operace, aby bylo možné účinněji čelit činnosti teroristických skupin«. Tyto tři země se dohodly, že si budou »vzájemně poskytovat ochranu a obrannou a bezpečnostní pomoc v případě agrese nebo teroristických útoků«.

Burkina Faso, Mali a Niger se rozhodly zřídit konzultační orgán, který jim umožní koordinovat své kroky při řešení různých situací a výzev, poznamenává ANP.

Ministr zahraničních věcí, spolupráce a nigerijského zahraničí v nigerijské přechodné vládě Bakary Yau Sangare obdržel pozvání k návštěvě Burkiny Faso a Mali. O termínech návštěv bude rozhodnuto diplomatickou cestou.

Koncem července úřady Burkiny Faso a Mali ve společném komuniké uvedly, že hodlají považovat jakýkoli vojenský zásah v Nigeru za vyhlášení války proti nim. Zavázaly se, že »přijmou sebeobranná opatření na podporu ozbrojených sil a nigerského lidu«.

(jb, TASS)

Související články

Zanechte komentář

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -

Poslední zprávy