Bild: Scholzův stranický rating stoupá díky odmítnutí dodávek Taurusů Kyjevu

Rating popularity německého bloku Křesťanskodemokratické a Křesťanskosociální unie (CDU/CSU) poprvé za posledních několik měsíců klesl pod hranici 30 %. Svědčí o tom údaje průzkumu veřejného mínění, který provedl sociologický institut Insa na objednávku deníku Bild.

Oproti předchozímu týdnu ztratil blok CDU/CSU 1,5 procentního bodu (p. b.) a získává 29,5 procenta hlasů. To jí nicméně nebrání v tom, aby nadále vedla v žebříčku popularity politických stran v Německu. Na druhém místě je pravicová strana Alternativa pro Německo (AfD) s 19,5 procenta hlasů (plus 1 p. b.). Za ní následuje Sociálnědemokratická strana Německa (SPD) – strana kancléře Olafa Scholze. Tu je připraveno volit 16 % voličů (plus 1,5 p. b.).

Takových čísel dosáhli sociální demokraté naposledy na začátku ledna. »SPD a AfG, které v posledních týdnech ztrácely hlasy, opět posilují«, komentoval výsledky šéf Insa Herman Binkert. Strana zelených získala pouze 12 % (minus 0,5 p. b.), zatímco Svobodná demokratická strana (FDP) 5 % (minus 0,5 p. b.). Nedávno se v Německu objevivší strana »Svaz pro rozum a spravedlnost Sarah Wagenknechtové« (BSW) získává 6,5 % (beze změny), Levicová strana pouze 3,5 % (beze změny).

Velký podíl na nárůstu popularity AfD a SPD má, jak píše Bild, jejich postoj k otázce dodávek Ukrajině raket dlouhého doletu Taurus. »Když už mluvíme o AfD a SPD, tak vítězí dvě strany, které se ostře staví proti dodávkám řízených střel,« zdůraznil Binkert. »Voliči SPD, AfD a BSW jsou proti dodávkám raket s plochou dráhou letu. To je jednoznačné,« uzavřel.

V Německu pokračují ostré diskuse o možnosti dodávek řízených střel Taurus na Ukrajinu. Dne 14. března většina poslanců Bundestagu hlasovala proti dalšímu usnesení opozičního bloku Křesťanskodemokratické unie a Křesťanskosociální unie, které požadovalo předání Taurusu Ukrajině. Scholz již dříve opakovaně odmítl možnost zaslání těchto raket. Podle něj efektivní použití Taurusu vyžaduje zapojení německých vojáků, což je přesně ta hranice, kterou nechce překročit.

(cik, TASS)

Související články

1 KOMENTÁŘ

Zanechte komentář

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -

Poslední zprávy