Blízký východ se znovu vymanil z »amerického scénáře«

Dvanáct let poté, co byla izolována, se Sýrie 7. května konečně vrátila do rodiny Ligy arabských států. Na mimořádném zasedání ministrů zahraničních věcí bylo téhož dne rozhodnuto, že delegace syrské vlády má obnovenou kvalifikaci pro účast na jednáních Rady Ligy arabských států a na všech konferencích jejích organizací a institucí.  Vnější svět se domnívá, že se jedná o další milník v procesu usmíření na Blízkém východě poté, co si Saúdská Arábie potřásala rukou s Íránem v Pekingu.

Liga arabských států, která byla založena v roce 1945, má celkem 22 členských států. Sýrie byla jedním ze zakládajících členských států. Poté, co v roce 2011 vypukla syrská krize, Liga arabských států zastavila syrskou kvalifikaci členského státu, a mnoho arabských zemí, jako je Saúdská Arábie, uzavřelo svá velvyslanectví v Sýrii. Syrská diplomacie byla v relativně izolované situaci, zatímco tato země byla také postižena sankcemi Spojených států a dalších západních zemí.

Po 12 letech se Sýrie vrátila do velké rodiny Ligy arabských států, což vlastně není překvapující. Z hlediska samotné syrské krize kontroluje syrská vládní armáda od roku 2018 více než 70 % území a síla opozice den ode dne klesá.

S jasnou situací války a se zahájením rekonstrukce po válce obnovily arabské země v posledních letech kontakt se syrskou vládou. Zejména od začátku letošního roku uskutečnil syrský prezident Bašár Asad návštěvu na vysoké úrovni ve Spojených arabských emirátech. Tunisko a Sýrie vydaly společné prohlášení o znovuotevření ambasád v obou zemích. Ministr zahraničních věcí Saudské Arábie navštívil Sýrii… Různé podobné činnosti ukazovaly, že dříve nebo později musí dojít k návratu Sýrie do Ligy arabských států.

Podle vývoje situace na Blízkém východě se Saúdská Arábie a Írán smířily díky zprostředkování Číny, což přímo povzbudilo Sýrii, aby se vrátila do Ligy arabských států. Protože Saúdská Arábie a Írán podporovaly odlišné politické síly v syrské krizi, smíření mezi oběma zeměmi nepochybně vytvořilo příležitost pro zmírnění vztahů mezi Sýrií a členskými zeměmi Ligy arabských států. Asistent syrského ministra zahraničních věcí uvedl, že zlepšení vztahů mezi Saúdskou Arábií a Íránem se odrazí ve většině regionálních otázek včetně syrské otázky. Nyní se toto očekávání stalo realitou.

Ještě důležitější věcí je to, že současný svět vstupuje do nového období neklidu a změn a arabské země, které vnímají obecný trend světa, se »probudily«. Spojené státy po dlouhou dobu svévolně zasahovaly do záležitostí Blízkého východu a vyvolávaly konfrontace, které způsobily nekonečné konflikty a války. Po velkém zemětřesení v Sýrii a Turecku v únoru letošního roku jednostranné sankce Spojených států přímo bránily 72hodinové klíčové době pro záchranářské práce v Sýrii a zhoršilo katastrofální situaci. Lidé na Blízkém východě si postupně uvědomují, že svůj osud musí mít ve vlastních rukách. Jak uvedl generální tajemník Ligy arabských států Ahmed Aboul Gheit: »Společné zájmy arabských zemí nám říkají, že nemůžeme ignorovat syrskou otázku.«

Mezinárodní společenství obecně vítá opětovné přijetí Sýrie do Ligy arabských států. Analytici se domnívají, že tento krok přispívá k posílení regionální spolupráce, zlepšení ekonomiky a rekonstrukce po válce v Sýrii a také přispívá k posílení hlasu této organizace v mezinárodním společenství. Kromě toho to pomáhá arabským zemím vytvořit společnou politickou sílu a hrát důležitější roli na mezinárodní scéně, a zároveň to může soustředit politický konsenzus pro řešení syrské krize politickým způsobem a podpořit další zmírnění situace na Blízkém východě.

Shodou okolností ve stejný den, kdy Liga arabských států oznámila obnovení statusu Sýrie jako členské země této organizace, americký poradce pro národní bezpečnosti Jake Sullivan navštívil Saúdskou Arábii. Americká tisková agentura Bloomberg News se domnívá, že rozhodnutí Ligy arabských států »ignorovat Spojené státy« odráží oslabení vlivu Washingtonu v oblasti vývozu ropy.

FOTO – CRI

Ve skutečnosti v poslední době na Blízkém východě, který už nechce sledovat »americký scénář«, Washington neustále pokračuje ve svých starých aktivitách, například vyslal ředitele Ústřední zpravodajské služby (CIA) Williama Josepha Burnse do Saúdské Arábie, aby vyjádřil »zklamání« ohledně zlepšení vztahů mezi Saúdskou Arábií a Íránem, při mnoha mezinárodních příležitostech kritizoval syrskou vládu ohledně »lidských práv« a prohlásil, že »nepodporuje normalizaci vztahů s režimem Bašára Asada, ani nepodporuje normalizaci vztahů Sýrie s jinými zeměmi«.

Tyto aktivity však nezabránily obecnému trendu usmíření na Blízkém východě. Od smíření mezi Saúdskou Arábií a Íránem k návratu Sýrie do Ligy arabských států vyslaly země na Blízkém východě jasný signál, že chtějí mír, rozvoj a jít vlastní cestou. Zkušený americký diplomat Chas W. Freeman, Jr. v rozhovoru pro týdeník News Weekly poukázal na to: »Současnou situací je to, že vynucovací schopnost Spojených států neustále oslabuje.« Web Modern Diplomacy poznamenal, že »když vliv Spojených států na Blízkém východě oslabuje, dochází k řešení otázek v této oblasti a přichází také jaro Blízkého východu«.

Proslulý americký reportér Fareed Zakaria v deníku Washington Post napsal, že Spojené státy jsou ponořeny ve svých »diplomatických úspěších« z doby studené války, a necítí, že se vnější svět mění. »Vlna usmíření« na Blízkém východě připomíná Spojeným státům, že doba se skutečně změnila.

(pr)

Související články

1 KOMENTÁŘ

Zanechte komentář

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -

Poslední zprávy