Bloomberg: USA chtějí poslat na Ukrajinu další systém Patriot

Administrativa amerického prezidenta Joea Bidena možná pošle na Ukrajinu další systém protivzdušné obrany Patriot. Informovala o tom v úterý agentura Bloomberg s odvoláním na své zdroje.

Podle nich chce Washington poslat jeden systém, aby uspokojil potřeby protivzdušné obrany Kyjeva. Jak agentura poznamenává, evropští spojenci rovněž pracují na plánech vyslat další systémy protivzdušné obrany ze svých zásob, jejich počet není specifikován.

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenský na setkání s americkým ministrem zahraničí Anthonym Blinkenem požádal o dva systémy Patriot na ochranu Charkova a Charkovské oblasti. Zelenský upozornil na naléhavou potřebu posílit protivzdušnou obranu Ukrajiny, neboť systémy a prostředky protivzdušné obrany jsou podle něj největším deficitem obranných sil.

Biden již dříve nařídil poskytnout Kyjevu vojenskou pomoc ve výši 400 milionů dolarů. Celkově podle Pentagonu Spojené státy od začátku Bidenova prezidentství vyčlenily na bezpečnostní pomoc Ukrajině více než 51,3 miliardy dolarů, z toho více než 50,6 miliardy dolarů od zahájení ruské speciální vojenské operace.

Koncem dubna Biden podepsal balíček zákonů schválených Kongresem, který obnovuje prodej zbraní Ukrajině, Izraeli a Tchaj-wanu. Balíček činil celkem 95 miliard dolarů a zahrnoval 61 miliard dolarů pro Ukrajinu. Ihned poté, co hlava státu zákony podepsala, Pentagon oznámil, že na Ukrajinu posílá zbraně a vybavení v hodnotě 1 miliardy dolarů.

(cik, TASS)

Související články

Zanechte komentář

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -

Poslední zprávy