BRICS uvažuje o vytvoření formy vzájemného vypořádání podobně jako v počátcích EU

BRICS uvažuje o vytvoření formy vzájemného zúčtování podobné té, kterou měla na počátku Evropská unie, uvedl náměstek ruského ministra zahraničí, ruský šerpa v BRICS Sergej Rjabkov v rozhovoru pro první vydání »bulletinu BRICS« agentury TASS.

»Pokud jde o jednotnou měnu, podobnou té, kterou vytvořila Evropská unie, ta je v dohledné době sotva možná. Pokud hovoříme o clearingových formách vzájemného zúčtování, jako je ECU (European Currency Unit – Evropská měnová jednotka) v rané fázi vývoje Evropské unie (při neexistenci reálného platebního prostředku, ale možnosti efektivněji využívat disponibilní zdroje zemí při vzájemném zúčtování, aby se předešlo ztrátám v důsledku rozdílných směnných kurzů a podobně), pak je to právě cesta, po které by se podle mého názoru měl BRICS ubírat. O tom se uvažuje,« uvedl náměstek ministra zahraničí.

Podle Rjabkova by BRICS neměl vytvářet finanční a měnovou alianci, ale usilovně pracovat na vytvoření platebních a zúčtovacích systémů, které nebudou závislé na rozmarech Západu. »Na této otázce pracuje skupina expertů vedená ministerstvy financí a zástupci centrálních bank příslušných zemí,« dodal s tím, že probíhají i konzultace v jiných formátech, a to i za účasti zástupců »historického Západu«, kteří tam byli pozváni.

»Společně musíme přijít s produktem, který by byl na jedné straně poměrně ambiciózní, ale zároveň realistický, ne odtržený od reality. Tedy produkt, který by byl účinný. A to vše by mělo být předloženo v Kazani k posouzení vedoucím představitelům,« poznamenal náměstek ministra zahraničí.

(cik, TASS)

Související články

Zanechte komentář

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -

Poslední zprávy