Bulharsko prosazuje kvóty na dovoz ukrajinského obilí do EU

Bulharská vláda trvá na zavedení kvót a cel na dovoz ukrajinského obilí do Evropské unie, protože absence omezení negativně ovlivňuje činnost evropských zemědělců. Informoval o tom portál Euractiv s odvoláním na ministerstvo zemědělství republiky.

Podle listu bulharské úřady navrhly, aby Evropská komise (EK) stanovila kvóty pro bezcelní dovoz ukrajinských výrobků a aby v případě překročení stanovených objemů z nich platily clo. V odpovědi na dotaz portálu ministerstvo přiznalo, že jeho experti neanalyzovali, jak by zavedení celních kvót a cel ovlivnilo bulharskou produkci, zejména ropy. Sofie navíc nemá jasnou představu, zda zavedení cel povede ke zvýšení inflace v zemi, upozorňuje portál.

»Zvýšení vývozu z Ukrajiny vyvolává vážné obavy výrobců, protože nejsou schopni konkurovat cenám ukrajinských výrobků,« uvedlo bulharské ministerstvo zemědělství v prohlášení, které portál získal. Ministerstvo dodalo, že současná situace by mohla vést ke snížení místní produkce, což by »v dlouhodobém horizontu mohlo narušit potravinovou bezpečnost země«.

Již dříve zaslali ministři zemědělství Bulharska, Maďarska, Polska, Rumunska a Slovenska dopis Evropské komisi a požadovali, aby obnovila cla na zemědělské produkty z Ukrajiny a zavázala ukrajinské zemědělské výrobce k dodržování norem přijatých na trhu EU. Podle šéfa maďarského ministerstva zemědělství Istvána Nádiho od roku 2022, kdy EU zrušila cla a kvóty na zemědělské produkty z Ukrajiny, utrpěli zemědělci ve středoevropských zemích značné ztráty.

Na podzim 2023 byly středoevropské země nuceny zavést zákaz dovozu zemědělských produktů z Ukrajiny, protože Evropská komise odmítla prodloužit embargo, které vypršelo 15. září na dodávky čtyř druhů obilí a olejnin – pšenice, kukuřice, řepky a slunečnicových semen – do Bulharska, Maďarska, Polska, Rumunska a Slovenska. Maďarská vláda embargo jednostranně potvrdila a rozšířila ho na dalších 20 druhů ukrajinských zemědělských produktů, včetně obilovin, masa, vajec, rostlinného oleje, zeleniny a medu. Polsko a Slovensko rovněž oznámily pokračování zákazu dodávek obilí z Ukrajiny.

(jb, TASS)

Související články

Zanechte komentář

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -

Poslední zprávy