Odborníci objasnili přínos Číny k celosvětovému ochraně lidských práv

Čína v uplynulých pěti letech po posledním všeobecném pravidelném přezkumu (UPR) pozitivně přispěla ke globální ochraně lidských práv, uvedli v pondělí pro agenturu Xinhua odborníci z Čínské společnosti pro studium lidských práv.

V úterý začne výsledky Číny v oblasti lidských práv již počtvrté zkoumat pracovní skupina UPR Rady OSN pro lidská práva.

Čína je jedním ze 14 států, které bude pracovní skupina UPR přezkoumávat během svého zasedání od 22. ledna do 2. února. První, druhý a třetí přezkum UPR Číny se uskutečnily v únoru 2009, říjnu 2013 a listopadu 2018.

Pastevci tančí na čerpací stanici v okrese Emin v Ujgurské autonomní oblasti Sin-ťiang na severozápadě Číny, 11. ledna 2024. FOTO – Xinhua/Ding Lei

Čeng Liang, profesor na Fakultě žurnalistiky a komunikace Univerzity v Ťi-nan, řekl agentuře Xinhua, že v posledních pěti letech čínská modernizace nejen podpořila rozvoj ochrany lidských práv v Číně, ale také významně přispěla k prosazování lidských práv ve světě, pokud jde o jejich koncepci a důkladné uplatňování v praxi.

Čína se sama zavázala podporovat lidská práva cestou rozvoje, přičemž na první místo staví lidi a prosazuje cestu rozvoje lidských práv odpovídající jejím národním podmínkám, a mezitím podle Čenga poskytuje podporu a pomoc rozvojovým zemím a regionům v oblasti infrastruktury, vzdělávání, zdravotnictví a zemědělství.

Čang Ťien, ředitel Centra pro studium lidských práv na Nankajské univerzitě, uvedl, že od posledního hodnocení se postavení Číny v indexu lidského rozvoje OSN stále zvyšuje, což svědčí o přínosech čínské modernizace a cestě rozvoje lidských práv.

Dcera Pasanga Butriho Tsering Butri (vlevo) chystá doma v Sigaze v jihozápadní čínské autonomní oblasti Si-čchang tradiční chema krabičku pro členy své rodiny, 12. ledna 2024. FOTO – Xinhua/Tenzin Nyida

Dodal, že cílem čínského modernizačního procesu je také konečná snaha o rozvoj lidských práv v Číně.

Mao Ťün-siang, výkonný ředitel Centra pro lidská práva Středojižní univerzity, řekl, že ačkoli mají země různé názory na to, jak podporovat lidská práva, nikdo by neměl nutit ostatní země, aby se řídily určitým modelem lidských práv.

Respektovat rozmanitost civilizací je nevyhnutelným požadavkem pro prosazování věci lidských práv, řekl a dodal, že k tomu bude dále zapotřebí respektovat chápání konotace lidských práv různými civilizacemi a vyhnout se vnucování vlastních hodnot a modelů lidských práv ostatním.

(Xinhua)

Související články

Zanechte komentář

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -

Poslední zprávy