Home Zahraničí Burkina Faso: Islámisté zaútočili na konvoj, zemřelo 11 vojáků, 50 lidí se...

Burkina Faso: Islámisté zaútočili na konvoj, zemřelo 11 vojáků, 50 lidí se pohřešuje

ILUSTRAČNÍ FOTO - pixabay

Při pondělním útoku islamistických ozbrojenců v africkém Burkina Fasu zemřelo 11 vojáků a na 50 civilistů se pohřešuje. V noci na dnešek o tom informovala agentura Reuters, podle níž džihádisté zaútočili na konvoj 150 automobilů, který mířil se zásobami na sever země. Dalších 28 lidí je zraněno, uvádí se v prohlášení vlády.

Útok se odehrál u obce Gaskindé v provincii Soum, kde působí radikálové napojení na teroristické organizace Al-Káida a Islámský stát (IS). Ozbrojenci blokují několik oblastí, proto uvězněným civilistům dodávají základní zboží vládní konvoje a letecké výsadky.

Na videu zveřejněném na internetu je vidět, jak se lidé snaží vyprostit zboží z tuctu hořících nákladních aut, popisuje Reuters. Jiné záběry podle něj ukázaly lidi vítající vozidla z konvoje, která útoku unikla a dostala se do destinace. Agentura poznamenala, že záběry nemohla ověřit.

Při jiném incidentu v obci Boni zřejmě ozbrojenci v pondělí zapálili kancelář starosty a unesli jednoho člověka, napsal Reuters s odvoláním na tři své zdroje.

Neklid v západoafrickém Sahelu se šíří od roku 2012, kdy pouštní oblast na severu Mali začali obsazovat islámští radikálové a jejich působení se rozšířilo. Navzdory přítomnosti zahraničních vojsk a mírových sil OSN byly tisíce lidí zabity a přes dva miliony vysídleny.

Ozbrojenci zaminovávají silnice, obléhají města, ničí vodní zařízení a podkopávají snahy o zásobování stále izolovanějšího severu a východu Burkina Fasa.

Nejméně 35 civilistů zahynulo na začátku září, když vozidlo v konvoji najelo na bombu nastraženou u cesty na severu země. V neděli se stal terčem útoku improvizovaným výbušným zařízením jiný konvoj s armádním doprovodem, poznamenala agentura AFP. Při incidentu byli zraněni čtyři lidé a konvoj v pondělí dorazil na místo určení.

(jb, čtk)

PŘIDEJ KOMENTÁŘ

Please enter your comment!
Please enter your name here