Bývalý poradce šéfa Pentagonu připustil, že za sabotáží plynovodů stojí USA a Velká Británie

Za výbuchy na plynovodech Nord Stream 1 a Nord Stream 2 mohou stát USA a Velká Británie, uvedl bývalý poradce ministra obrany USA v administrativě exprezidenta Spojených států Donalda Trumpa Douglas Macgregor v rozhovoru s Andrewem Napolitanem, moderátorem podcastu Judging Freedom.

»Musíte se podívat na to, kdo jsou státní aktéři, kteří jsou schopni to udělat. A to znamená královské námořnictvo a námořnictvo Spojených států. Myslím, že je to celkem jasné,« řekl Macgregor. Upozornil také na publikaci bývalého polského ministra zahraničí (2007-2014), poslance Evropského parlamentu Radoslawa Sikorského, který na své stránce na Twitteru poděkoval Spojeným státům za poškození plynovodů Nord Stream 1 a Nord Stream 2.

Bývalý poradce šéfa Pentagonu označil představu, že za incidentem na plynovodech stojí Moskva, za absurdní. »Rusové to neudělali,« uvedl a dodal, že zapojení Německa do incidentu je rovněž »krajně nepravděpodobné«.

Byly odhaleny čtyři úniky plynu z plynovodu Nord Stream, přičemž ten poslední byl zjištěn švédskou pobřežní stráží. Již dříve společnost Nord Stream AG oznámila, že v pondělí došlo k bezprecedentnímu poškození tří vláken plynovodů Nord Stream 1 a 2 na moři. Mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov prohlásil, že Moskva je touto zprávou »hluboce znepokojena«, a nevyloučil, že provoz plynovodů mohl být narušen sabotáží. Švédští seismologové později oznámili, že v pondělí byly podél plynovodů Nord Stream zaznamenány dva výbuchy. Dánská energetická agentura oznámila, že do moře uniklo velké množství plynu. Letadlům a lodím je zakázáno přiblížit se k místu blíže než na pět námořních mil.

(TASS)

Související články

Zanechte komentář

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -

Poslední zprávy