Home Domácí Výrazně stoupá zájem o nájemní bydlení, nájemné přitom rychle roste

Výrazně stoupá zájem o nájemní bydlení, nájemné přitom rychle roste

ILUSTRAČNÍ FOTO – iportaL24.cz/Ivan Cinka

Poptávka po nájemním bydlení je stále větší. Nájemné vzrostlo meziročně o 20 až 30 procent a v Praze dosáhlo podle realitních společností, které oslovila ČTK, průměrně až 400 korun za metr čtvereční. Výrazně se přitom zvýšil počet zájemců o inzeráty, na jeden se průměrně přihlásí kolem 40 zájemců a rekordmanem je podle digitální realitní služby Bezrealitky byt s počtem 327 poptávek.

Touha po pronájmech stoupla v červnu poté, co žadatelé toužící po vlastním bytu nedosáhli na hypotéku. K tomu se v září s poptávkou po nájmech tradičně přidali vysokoškoláci a nově také skupina lidí, kteří musí kvůli rostoucím cenám uskrovnit a mění bydlení za levnější.

Podle portálu Bezrealitky stoupl v září počet lidí hledajících nájemní bydlení o 40 %, přičemž od března je počet poptávek zhruba na čtyřnásobných hodnotách. »Ve srovnání s loňskem je nyní u nás poptávka dvojnásobná,« uvedl Robert Hanzl, generální ředitel Next Reality.

V Praze a Brně je u Bezrealitky 35 % inzerátů uzavřeno a staženo do tří dnů, polovina do osmi dnů od zveřejnění. »Vzhledem k vysoké poptávce jsou byty pronajaty obratem, smlouvy se podepisují ve stejném týdnu, kdy vyšel inzerát,« uvádí realitní síť Re/Max.

Bezrealitky sdělily, že průměrně se v Česku na jeden inzerát hlásí 30 zájemců. V Praze je to stejně jako u Re/Max 43 zájemců. »Ty nejatraktivnější inzeráty, ať už dispozicí, lokalitou nebo cenou, pak mají během tří dnů i více než 300 zájemců,« uvádí portál Bezrealitky. Celorepublikový průměr ceny za metr čtvereční je podle něj 230 korun a v Praze dosáhl 312 Kč za metr čtvereční. Next Reality uvádějí v metropoli průměr 400 Kč, což znamená meziroční nárůst o 30 %. V Brně je podle Bezrealitky metr za 265 Kč/m2, Next Reality má 350 Kč/m2.

Re/max uvádí meziroční nárůst cen o 20 % v Praze i Brně. Například byt o velikosti 2+1 v pražských Malešicích se nyní pronajímá okolo 17 000 Kč. Společnost realitymix.cz na svém webu má ve statistikách, že průměrný pronájem bytu 60 m2 je v Praze přes 21 000 Kč.

Vzhledem k vysoké poptávce očekávají realitní společnosti další zdražování. V Praze by mohl metr čtvereční stát až 500 Kč. »Stoupat to bude do okamžiku, než přijde snížení úrokových sazeb hypotečních úvěrů. To bude mít za důsledek zvýšení dostupnosti hypoték, a tím logicky zvýšení zájmu o nákupy nemovitostí na úkor pronájmů,« míní Hanzl z Next Reality.

(ici)

ILUSTRAČNÍ FOTO – iportaL.cz/Ivan Cinka

Předchozí článekPrvní ostravská mezinárodní výstava exotických ježků měla úspěch
Další článekBývalý poradce šéfa Pentagonu připustil, že za sabotáží plynovodů stojí USA a Velká Británie

PŘIDEJ KOMENTÁŘ

Please enter your comment!
Please enter your name here