Češi podle Orbána přešli na stranu unijních federalistů

Evropským federalistům se podařilo útoky na Visegrádskou skupinu (V4) získat Česko na svou stranu. V tradičním projevu k maďarské menšině v rumunském městě Baile Tušnad (maďarsky Tusnádfürdö) to prohlásil maďarský premiér Viktor Orbán, informovaly web hirado.hu či telex.hu. Slovensko podle něj nyní váhá a jedinými členy V4, kteří brání suverenitu členských států EU, jsou tak Maďarsko a Polsko. Volby do Evropského parlamentu v příštím roce budou po Orbána soubojem mezi »federalisty a suverenisty«.

»Federalisté zaútočili na visegrádskou čtyřku a výsledek všichni vidíme: Češi v podstatě přešli (na stranu federalistů), Slovensko se potácí, jen Poláci a Maďaři drží,« řekl Orbán. Podle něj je ale naděje, že tábor příznivců slabší EU a větší suverenity členských států poroste, například v Itálii, Rakousku či Španělsku. V Itálii od loňského října vládne premiérka Giorgia Meloniová z krajně pravicové strany Bratři Itálie, ve Španělsku se v neděli konají předčasné parlamentní volby, po nichž by se mohla do vlády dostat krajně pravicová strana Vox. Federalismus na unijní úrovni podle Orbána podporují hlavně Německo a Francie.

Federalistické síly podle maďarského premiéra otevřeně usilují o změnu vlády v jeho zemi. Podporují údajně opozici, k čemuž používají »všechny prostředky politické korupce«. Totéž dělají podle Orbána v Polsku, kde vládne národně-konzervativní kabinet premiéra Mateusze Morawieckého. Maďarsko a Polsko byly dlouhodobě v EU blízkými spojenci, jejich úzký vztah ale v poslední době rozklížily rozdílné názory na situaci na Ukrajině. Polsko čekají letos na podzim parlamentní volby.

Orbán ve svém proslovu kritizoval rovněž unijní politiku vůči komunitě LGBT+ i v otázce zvládání migrace. Kritizoval také to, že EU podle něj kvůli sankcím uvaleným na Rusko po jeho invazi na Ukrajinu oslabila svou vlastní konkurenceschopnost. Hovořil také o Číně, která se podle něj stala novou světovou mocností. »Otázka za milion dolarů zní, zda se dá konfrontaci mezi Čínou a USA zabránit,« řekl Orbán.

(pk, čtk)

Související články

Zanechte komentář

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -

Poslední zprávy