Home Zahraničí Chorvatský ředitel usiluje o prohloubení vztahů s Čínou

Chorvatský ředitel usiluje o prohloubení vztahů s Čínou

Na snímku z 29. srpna 2023 je Pelješacký most v chorvatské Komarně. Pelješacký most na jihu Chorvatska, který postavilo čínské konsorcium vedené společností China Road and Bridge Corporation. FOTO - Xinhua/Li Xuejun

»Moje návštěva Číny, kde jsem se v září zúčastnil školení mladých chorvatských podnikatelů pořádaného čínským ministerstvem obchodu, byla úžasná, plodná a úspěšná a povede k užší obchodní spolupráci a prohloubení vazeb s Čínou,« řekl Nikola Vrdoljak v nedávném rozhovoru pro agenturu Xinhua. Vrdoljak je generálním ředitelem (CEO) společnosti 404, největší poradenské agentury v Chorvatsku.

»Byl jsem opravdu šťastný a hrdý, že jsem mohl být součástí této výpravy, která se vydala na návštěvu Číny,« řekl. Vrdoljak byl mezi 17 Chorvaty – 15 podnikateli a dvěma úředníky ministerstva hospodářství, kteří se zúčastnili dvoutýdenního vzdělávacího kurzu v Číně, který odstartoval 17. září.

Fotografie pořízená 3. července 2020 ukazuje výzkumné centrum čínského giganta v oblasti elektronického obchodu Alibaba na »ostrově AIsland« ve vědeckém městě Čang-ťiang v oblasti Pudung New Area ve východočínské Šanghaji. FOTO – Xinhua/Fang Zhe

Podle Vrdoljaka měl kurz tři části: první tvořily přednášky o Číně, ekonomice země, iniciativě Pásmo a stezka (BRI) a spolupráci Číny s Evropou, které přednesli významní profesoři z prestižních čínských univerzit. Druhou tvořily exkurze do významných podniků, jako je Alibaba Group, a vzájemné kontakty s čínskými protějšky a třetí kulturní program.

Školení přispělo k lepšímu pochopení Číny, její ekonomiky a postavení ve světě a čínské kultury, uvedl Vrdoljak a poznamenal, že účastníci měli »opravdu úžasnou« příležitost k výměně názorů s čínskými profesory, kteří přednášeli, a to »opravdu přispělo k našemu pochopení Číny«.

»Všichni jsme se vrátili zpět s hlubším porozuměním čínské kultuře a společnosti,« řekl.

Vrdoljak také uvedl, že se cítil šťastný, že měl během svého pobytu možnost navštívit různé podniky. Návštěva přístavu Tchang-šan, jednoho z největších čínských exportních přístavů pro ocel a další výrobky, vedla k lepšímu pochopení ekonomiky v Pekingu a okolí.

Letecký snímek pořízený 27. října 2023 ukazuje loď vykládající náklad v přístavišti pro rudu v přístavní oblasti Kao-fe-ťien v přístavu Tchang-šan v severočínské provincii Che-pej. FOTO – Xinhua/Yang Shiyao

Vrdoljak uvedl, že se jedná o jeho čtvrtou cestu do Číny od roku 1999. »Čína, zejména Peking a Šanghaj, města, která jsem navštívil, jsou dnes vysoce moderní, úspěšná města, kde jsme viděli vyspělou high-tech infrastrukturu. Pokrok je tam úžasný,« řekl.

Podle Vrdoljaka je pro chorvatské podniky důležité pochopit Čínu, její podniky, společnost a ekonomiku. »Myslím, že kdo plánuje dělat seriózní byznys, nemůže se Číně vyhnout, protože Čína je jedním z nejdůležitějších míst pro podnikání, takže Čínu budu mít vždy v plánu,« dodal.

(Xinhua)

PŘIDEJ KOMENTÁŘ

Please enter your comment!
Please enter your name here