Čína dále zvyšuje platební komfort pro cizince

Jennifer Anzorová, salvadorská studentka studující v Pekingu, běžně používá Alipay k placení kávy. Byla příjemně překvapená, když zjistila, že do aplikace byla přidána španělština, její rodný jazyk.

»Mobilní platby jsou velmi pohodlné, efektivní a přátelské k cizincům,« řekla Anzorová. »Díky propojení mé karty Visa s aplikací Alipay mohu platit stejně jako místní obyvatelé.«

Dne 18. března Alipay, přední platební aplikace v Číně, oznámila, že rozšíří počet jazyků dostupných na své platformě ze dvou, čínštiny a angličtiny, na šestnáct. Zahraniční uživatelé tak mají přístup k funkcím, jako je překlad textu, hlasový překlad, překlad fotografií, a to vše pouhým kliknutím na tlačítko »Přeložit« na domovské stránce.

Překladatelské služby, které Alipay nabízí, lze použít i pro různé služby v rámci aplikace, jako je přivolání taxi, rezervace hotelů, nákup vstupenek na vyhlídková místa, veřejná doprava a kontrola směnných kurzů.

Rozšíření platebních služeb navazuje na nedávné iniciativy Číny zaměřené na zvýšení komfortu platebních služeb pro cizince. Vzhledem k tomu, že se mobilní platby stávají v Číně převládajícím způsobem placení, je důležité zpřístupnit mobilní platební služby cizincům, kteří se spoléhají především na bankovní karty a hotovost.

Mezi nedávnými opatřeními vlády je i pokyn centrální banky Čínská lidová banka (People’s Bank of China – PBOC), aby hlavní platební platformy zvýšily limit jednorázové transakce z 1 000 na 5 000 dolarů a roční kumulativní limit transakce z 10 000 na 50 000 dolarů pro zahraniční cestovatele využívající mobilní platby.

Rovněž se vyvíjí úsilí o řešení obav zahraničních uživatelů ohledně ochrany soukromí. Podle nedávné příručky o platbách pro cizince, kterou vydala Čínská lidová banka, nejsou u transakcí do určité výše při používání mobilních plateb, jako jsou Alipay a WeChat Pay, vyžadovány žádné údaje o totožnosti.

Čínské banky aktivně rozšiřují přijímání zahraničních bankovních karet a zjednodušují hotovostní transakce v celé zemi, aby zajistily bezproblémový platební styk pro zahraniční uživatele.

Čínská průmyslová a obchodní banka (Industrial and Commercial Bank of China – ICBC), největší věřitel v zemi, vybavila 130 000 obchodníků POS terminály, které přijímají širokou škálu mezinárodních platebních karet.

Kromě toho se Čínská zemědělská banka (Agricultural Bank of China – ABC) zavázala zvýšit pokrytí akceptace zahraničních karet v klíčových odvětvích a regionech tak, aby přesáhlo 90 %. Komunikační banka (Bank of Communications – BoCom) oznámila, že do konce března plánuje zvýšit míru pokrytí zahraničních karet u klíčových obchodníků na nejméně 80 procent, přičemž plného pokrytí chce dosáhnout do poloviny dubna letošního roku.

V rámci rozšíření hotovostních služeb nabízí nyní více než 60 000 bankovních poboček po celé zemi směnárenské služby. Zahraniční cestující si mohou bankovky RMB nebo digitální RMB pořídit také prostřednictvím samoobslužných kiosků umístěných na letištích, v hraničních přístavech a na dalších klíčových místech.

Wang Jing (Wang Ťing), manažer kulturní a umělecké dílny v Pekingu, uvedl, že dílna zaznamenala od loňského roku znatelný nárůst počtu zahraničních zákazníků.

»Stojí za povšimnutí, že mnoho mladých zahraničních turistů umí používat mobilní platební služby stejně zdatně jako čínští uživatelé,« poznamenal Wang. Dílna nyní nabízí různé možnosti plateb, včetně kreditních karet, mobilních plateb a hotovosti, aby uspokojila různorodou poptávku zahraničních návštěvníků po platbách.

Dong Ximiao (Tung Si-miao), hlavní výzkumný pracovník společnosti Merchants Union Consumer Finance Company Limited, zdůraznil, že je důležité zvýšit akceptaci zahraničních karet, rozšířit dostupnost POS terminálů, které přijímají mezinárodní karty, a snížit transakční poplatky pro držitele zahraničních karet.

Dong také navrhl snahu o zavedení přísnějších sankcí za odmítnutí hotovostních plateb, aby se kultivovalo příznivější platební prostředí pro cizince.

(Xinhua)

Související články

Zanechte komentář

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -

Poslední zprávy