Čína podporuje WHO ve snaze pokračovat ve vedoucí úloze při vyjednávání pandemické dohody

Čína doufá, že Světová zdravotnická organizace (WHO) bude i nadále vést jednání o pandemické dohodě, uvedl v úterý představitel čínského Národního úřadu pro kontrolu a prevenci nemocí (NDCPA).

Dohoda o pandemii je jedním z klíčových prvků budoucí reformy globálního řízení veřejného zdraví, uvedl Chu Kuang, který má v NDCPA na starosti reakci na mimořádné zdravotní události.

Čína se aktivně účastní jednání a hraje konstruktivní roli při přípravě dohody, uvedl Chu v rozhovoru pro média.

Chu rovněž uvedl, že Čína vždy pevně hájila multilateralismus, prosazovala koncept globální solidarity, zdůrazňovala respektování národní suverenity a posilování klíčové role WHO a aktivně se zabývala otázkami rovnosti při řešení pandemií.

Přestože členské státy WHO nedosáhly před letošním Světovým zdravotnickým shromážděním konsensu o článcích dohody, bylo v uplynulých dvou letech díky společnému úsilí členských států a WHO dosaženo v jednáních značného pokroku, poznamenal Chu.

Uvedl, že členské státy se dohodly na mnoha ustanoveních, čímž položily pevný základ pro následná jednání na podporu vydání dohody.

Doprovodná akce s názvem »Integrované zdravotnické služby: Světového zdravotnického shromáždění«, která se konala 27. května 2024 v Ženevě, Švýcarsko. FOTO – Xinhua/Lian Yi

»Víme, že do podpisu nového mezinárodního nástroje zbývá ještě dlouhá cesta a některé mechanismy a pracovní opatření v něm uvedené je třeba ještě zdokonalit,« řekl Chu.

Čína proto doufá, že WHO bude i nadále hrát vedoucí úlohu při posilování globální koordinace s cílem zvýšit podporu rozvojových zemí na technické a finanční rovině a na úrovni zdrojů, aby se účinně vyřešily stávající problémy související s rovným přístupem, překonaly nedostatky v globální reakci na pandemie a naplnila původní snaha o formulaci nového mezinárodního nástroje, poznamenal Chu.

(Xinhua)

Související články

Zanechte komentář

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -

Poslední zprávy