Gruzie začne v září registrovat »zahraniční agenty«

Gruzínské nevládní organizace, které získávají více než 20 % finančních prostředků ze zahraničí, budou od září registrovány ve zvláštní databázi v souladu s novým zákonem o zahraničních agentech, uvedl předseda gruzínského parlamentu Šalva Papuašvili v rozhovoru pro televizi Imedi TV.

»Po zveřejnění zákona o zahraničních agentech bude muset být vytvořen internetový portál pro registraci těchto organizací. Bude také nutné navrhnout online registrační formuláře. Přibližně v září budou muset organizace požádat o registraci,« řekl Papuašvili.

Gruzínský parlament 14. května schválil ve třetím čtení zákon o transparentnosti zahraničního vlivu, čímž vyvolal ostrou kritiku ze strany Evropské unie spojenou s hrozbami pozastavení integrace země do EU. Náměstek amerického ministra zahraničí pro evropské a euroasijské záležitosti James O’Brien prohlásil, že Spojené státy uvalí na gruzínskou vládu sankce, pokud bude v Gruzii podkopávána demokracie. Prezidentka Salome Zourabišviliová zákon 18. května vetovala. Parlament prezidentské veto přehlasoval dne 5. května.

Nové předpisy se vztahují pouze na média a právnické osoby, které získávají 20 % nebo více finančních prostředků ze zahraničí. Tyto organizace budou povinny každoročně v lednu informovat ministerstvo spravedlnosti o svých příjmech a výdajích. Pokud tak neučiní, budou pokutovány částkou 25 000 gruzínských lari (asi 200 tisíc Kč). Každý další měsíc bude potrestán pokutou 20 000 lari (asi 165 tisíc Kč).

(cik, TASS)

Související články

3 KOMENTÁŘŮ

  1. Tak to jste hrdinové (na rozdíl od zbabělých Čechů), takto ukázat na USA zvednutý prostředníček, ještě že už je Schlafenberg po smrti, jinak už by tam razil dělat Majdan, ale Zaorálek ještě může vyrazit.

Zanechte komentář

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -

Poslední zprávy