Čína už osm let po sobě dominuje mezi obchodními partnery Německa

Čína byla loni objemem zahraničního obchodu 253,1 miliardy eur již osmým rokem po sobě nejdůležitějším obchodním partnerem Německa. Konstatuje to v úvodu svého článku, zveřejněném v časopisu Statistika&My, Eva Henzlerová z Českého statistického úřadu.

Nicméně loňský rok znamenal, nepochybně v souvislosti se zahraničně politickou orientací současné německé vlády, snížení náskoku Číny zejména proti konkurentovi na druhé příčce. »Objem zahraničního obchodu s Čínou byl však pouze o 0,7 mld. eur vyšší než objem zahraničního obchodu se Spojenými státy (252,3 mld. eur). V roce 2022 činil rozdíl 50,1 mld. eur. Loni však německý obchod se zbožím s Čínou výrazně poklesl, a to o 15,5 % oproti roku 2022, zatímco obchod se Spojenými státy naopak mírně vzrostl (+1,1 %),« uvádí Henzlerová. Spolkový statistický úřad Destatis pak podle ní dále uvádí, že třetím nejvýznamnějším obchodním partnerem Německa bylo po Číně a Spojených státech, stejně jako v předchozích letech, Nizozemsko s celkovým objemem 214,8 mld. eur (meziročně o 5,5 % méně).

Hodnota dovozu zboží z Číny se loni snížila meziročně o 19,2 % na 155,7 mld. eur a hodnota zboží vyvezeného z Německa do Číny klesla o 8,8 % na 97,3 mld. eur. Výsledkem je obchodní schodek Německa ve výši 58,4 mld. eur. Po rekordním deficitu 86,1 mld. eur v roce 2022 se jedná o druhý největší schodek obchodu s Čínou od počátku časové řady v roce 1950, připomíná Henzlerová.

»Navzdory prudkému poklesu dovozu byla Čína i v roce 2023 zdaleka nejdůležitější dodavatelskou zemí Německa Tuto pozici si drží již od roku 2015,« konstatuje Henzlerová a doplňuje další údaje: Druhou nejvýznamnější dodavatelskou zemí bylo Nizozemsko, odkud se dovezly produkty v hodnotě 103,3 mld. eur. Třetí pak Spojené státy s dovozem v hodnotě 94,4 mld. eur.

Právě do USA pak loni směřovala největší část německého vývozu. Putovalo tam zboží v hodnotě 157,9 mld. eur, což je o 1,1 % více než v předchozím roce. Druhou nejvýznamnější odběratelskou zemí pro německý vývoz byla Francie (116,8 mld. eur), na třetím místě bylo Nizozemsko (111,5 mld. eur).

(ici)

Související články

Zanechte komentář

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -

Poslední zprávy