Čínská základní úroková sazba klesá v souvislosti s intenzivnějším úsilím o podporu ekonomiky

Základní úroková sazba pro úvěry v Číně poklesla, protože země posílila měnová opatření, aby zajistila ekonomice perspektivní start pro první čtvrtletí roku 2024.

Podle údajů Národního centra mezibankovního financování (National Interbank Funding Center) dosáhla základní úroková sazba pro úvěry (LPR), která je tržní referenční sazbou pro úvěry, hodnoty 3,95 %, což představuje pokles oproti předchozí hodnotě 4,2 %. Jednoletá LPR mezitím zůstala beze změny na úrovni 3,45 %.

Snížení sazby pro více než pětileté období bylo v rámci očekávání, ale jeho rozsah překonal očekávání trhu, uvedli analytici a poznamenali, že pokles o 25 bazických bodů je největší za poslední roky.

Vzhledem k tomu, že se sektor nemovitostí ještě zcela nestabilizoval, je větší než očekávané snížení LPR pozitivním signálem, uvedl Sung Süe-tchao, analytik společnosti TF Securities.

K předchozímu poklesu LPR došlo loni v srpnu, kdy jednoletá sazba sklouzla z 3,55 % na 3,45 %, zatímco sazba nad pět let zůstala na stejné úrovni 4,2 %.

Očekává se, že nižší LPR podpoří úvěrový trh a trh s nemovitostmi, sníží finanční náklady podniků a jednotlivců a přispěje k trvalému hospodářskému oživení na začátku roku 2024.

Tung Si-miao, hlavní analytik společnosti Merchants Union Consumer Finance Company Limited, uvedl, že dojde ke konsolidaci realitního sektoru, protože se sníží splátky úroků z hypoték pro kupce domů, a také bude stimulována poptávka podniků s ohledem na financování.

Čínská ekonomika si od začátku roku udržuje růstový trend, přičemž v lednu byly předpovězeny údaje o úvěrech a sociálním financování a v období Jarních svátků byla zaznamenána silná sváteční spotřebitelská aktivita.

Index nákupních manažerů pro výrobní sektor se však stále nacházel pod hranicí konjunktury 50 a spotřebitelské ceny byly na nízké úrovni, což naznačovalo poměrně slabá očekávání a nedostatečnou poptávku.

V reakci na to centrální banka v poslední době přijala řadu opatření na podporu hospodářského oživení a posílení důvěry.

Byla snížena výše hotovostních rezerv, které musí věřitelé odkládat, a byly sníženy úrokové sazby pro re-půjčky a re-diskonty pro venkovský sektor a malé podniky. Prostřednictvím střednědobé úvěrové služby bylo na trh napumpováno dalších 500 miliard jüanů (asi 70,36 miliardy amerických dolarů).

Posílená měnová opatření nabídnou cílenější a solidnější podporu reálné ekonomice, uvedl Bruce Pang, hlavní ekonom společnosti JLL, která poskytuje služby v oblasti nemovitostí a správy investic, pro oblast Velké Číny.

Pokud jde o budoucnost, stále existuje prostor pro měnovou politiku, protože hlavní banky od roku 2022 čtyřikrát snížily úrokové sazby z vkladů a náklady na financování by mohly být dále sníženy, aby podpořily ekonomiku.

Podle analytiků poslední pokles LPR posílil důvěru trhu a realizace dalších účinných prorůstových opatření, která se připravuje, dále upevní silný start ekonomiky v letošním roce.

(Xinhua)

Související články

Zanechte komentář

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -

Poslední zprávy