Čínsko-srbské fórum zdůrazňuje společenství se společnou budoucností pro lidstvo

Čína a Srbsko by měly aktivně využívat svých výhod výměny a spolupráce na všech úrovních, aby moudře a silně přispěly k rozvoji bilaterálních vztahů a budování společenství se společnou budoucností pro lidstvo, shodli se účastníci čínsko-srbského mediálního a think-tankového fóra, které se zde konalo v úterý.

Na fóru, které společně uspořádaly čínská tisková agentura Xinhua a srbská tisková agentura Tanjug, se sešlo přibližně 200 účastníků, včetně vládních úředníků a zástupců hlavních médií a think-tanků obou zemí.

Tisková agentura Xinhua na fóru rovněž představila srbskou verzi studie »Podpora globálního společenství společné budoucnosti: Současný význam a hmatatelné úspěchy«.

Studie interpretuje koncept společenství se sdílenou budoucností lidstva z mnoha hledisek, jako je historie, teorie, kultura a praxe, a představuje nejnovější úspěch studií Si Ťin-pchingovy myšlenky o diplomacii, které Xinhua vypracovala.

Téma fóra znělo: »Prohlubování čínsko-srbského komplexního strategického partnerství podle vize globálního společenství se sdílenou budoucností«.

Prezident tiskové agentury Xinhua Fu Chua na fóru uvedl, že budování společenství se společnou budoucností lidstva, které je základním konceptem Si Ťin-pchingovy myšlenky o diplomacii, přispělo k řešení globálních výzev orientální moudrostí. Je koncentrovaným vyjádřením snahy o společné hodnoty celého lidstva a přinesla hmatatelné výhody lidem všech zemí.

Prezident tiskové agentury Xinhua Fu Chua a Manja Grčić, generální ředitelka tiskové agentury Tanjug, podepisují 30. dubna 2024 v srbském Bělehradě dohodu o výměně zpráv a dohodli se na posílení výměny a spolupráce v oblasti zpravodajství a komunikace.  (Xinhua/Žen Pcheng-fej)

Čína a Srbsko jsou »železní přátelé«, kteří spolu stojí v dobrém i zlém, řekl Fu a poznamenal, že vzhledem k tomu, že obě země postupují směrem k modernizaci, je jejich spolupráce živým příkladem podpory budování společenství se společnou budoucností lidstva.

Fu, který je rovněž předsedou akademického výboru New China Research, uvedl, že Xinhua přikládá velký význam výměnám a spolupráci se srbskými médii a think-tanky a je ochoten spolupracovat se srbskou stranou na dalším dobrém vyprávění příběhu čínsko-srbského přátelství.

Řekl, že prostřednictvím kvalitního, mnohostranného zpravodajství a výzkumu think-tanků chce Xinhua komplexně představit světlé vyhlídky čínsko-srbských vztahů v nové éře, vybudovat komunikační most a poskytnout intelektuální podporu bilaterální spolupráci v různých oblastech a nadále působit jako vyslanec čínsko-srbského přátelství, aby přineslo více výhod oběma národům.

Ťi Čeng-ťü, zástupce ředitele Ústavu dějin strany a literatury Ústředního výboru Komunistické strany Číny, uvedl, že trvalý a stabilní rozvoj dobrých vztahů mezi Čínou a Srbskem hraje důležitou roli v lepším budování společenství se společnou budoucností pro lidstvo.

Z tohoto pohledu je velmi důležité posílit kulturní výměny, abychom společně podpořili vysoce kvalitní výstavbu iniciativy Pás a stezka prostřednictvím propojení mezi lidmi a položili pevný základ pro posílení přátelství mezi Čínou a Srbskem, dodal Ji, který je rovněž ředitelem Ústředního úřadu pro kompilaci a překlady.

Čínský velvyslanec v Srbsku Li Ming zdůraznil zvláštní význam fóra, které se koná v předvečer státní návštěvy čínského prezidenta Si Ťin-pchinga v Srbsku. Uvedl, že věří, že fórum a studie poskytnou silnou intelektuální podporu rozvoji čínsko-srbských vztahů a pozitivně přispějí k šíření a realizaci konceptu společenství se společnou budoucností lidstva.

Manja Grcic, generální ředitelka tiskové agentury Tanjug, uvedla, že Tanjug se od svého založení vždy zaměřoval na Čínu. Grčićová poznamenala, že spolupráce mezi Srbskem a Čínou při společném budování Pásma a stezky dosáhla plodných výsledků, a poskytla tak bohaté zdroje pro zpravodajství, a uvedla, že její agentura se bude i nadále zaměřovat na tuto spolupráci a podávat objektivní a pravdivé zprávy, aby posílila vzájemné porozumění mezi oběma národy a přispěla k rozvoji bilaterálních vztahů.

Goran Vesić, srbský ministr výstavby, dopravy a infrastruktury, na fóru uvedl, že srbská ekonomika se v posledních letech rychle rozvíjí, k čemuž je nezbytná podpora Číny, a čínské investice jsou v Srbsku velmi vítány.

Prezident tiskové agentury Xinhua Fu Chua se účastní čínsko-srbského mediálního fóra a slavnostního představení srbské verze studie „Podpora globálního společenství společné budoucnosti: Současný význam a hmatatelné úspěchy” v srbském Bělehradu 30. dubna 2024. (Xinhua/Li Jing)

Srbsko doufá, že se mu podaří navázat s Čínou kvalitnější spolupráci v oblasti infrastruktury a podpořit výstavbu inteligentních silnic, uvedl ministr a dodal, že věří, že pragmatická spolupráce mezi oběma zeměmi dosáhne pod vedením hlav obou států vyšší úrovně.

V návaznosti na tuto událost podepsaly tisková agentura Xinhua a tisková agentura Tanjug dohodu o výměně zpráv a dohodly se na posílení výměny a spolupráce v oblasti zpravodajství a komunikace.

(Xinhua)

Související články

Zanechte komentář

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -

Poslední zprávy