Si Ťin-pching jednal se svým tuniským protějškem Kaísem Saídem

Čínský prezident Si Ťin-pching jednal 31. května dopoledne v Paláci lidu v Pekingu se svým tuniským protějškem Kaísem Saídem, který je na státní návštěvě Číny a zúčastnil se slavnostního zahájení 10. ministerského zasedání Fóra pro spolupráci Číny a arabských států. Hlavy obou zemí prohlásily založení čínsko-tuniského strategického partnerství.

Si Ťin-pching poukázal na to, že Čína a Tunisko jsou dobří přátelé a dobří bratři. Čína je ochotna spolu s Tuniskem pokračovat v tradičním přátelství, prohlubovat výměny a spolupráci ve všech oblastech a podporovat rozvoj bilaterálních vztahů na novou úroveň.

Si zdůraznil, že Čína podporuje Tunisko, aby šlo cestou rozvoje, která vyhovuje jeho situaci, a podporuje Tunisko, aby nezávisle podporovalo reformy a pevně uchopilo svůj osud do svých rukou. Čína je ochotna posilovat strategické propojení s Tuniskem, prohlubovat spolupráci v oblasti výstavby infrastruktury, nových energetických zdrojů a dalších, vytvořit novou dynamickou sílu pro spolupráci v lékařství a zdravotnictví, zeleném rozvoji, vodních zdrojích, zemědělství a dalších oblastech, podporovat vysoce kvalitní společné budování Pásma a cesty obou zemí, aby dosáhlo více plodných výsledků, a vítá vstup víc kvalitních a speciálních produktů z Tuniska na čínský trh. Čínská strana je ochotna dále vyslat vysoký lékařský tým, prohlubovat spolupráci v oblastech školství, cestovního ruchu a dalších, a zintenzivňovat mezilidské výměny.

Kaís Saíd uvedl, že obě země mají hluboké přátelství a dosáhly bohatých plodných výsledků ve všech oblastech. Tunisko si přeje více čínské podpory v procesu národního rozvoje, má zájem zintenzivnil spolupráci v oblastech zdravotnictví, dopravy, zeleného rozvoje, školství a dalších, a chce posunout vztahy mezi Tuniskem a Čínou na novou úroveň. Tunisko neochvějně dodržuje zásadu jedné Číny a rozhodně podporuje čínskou vládu v úsilí o dosažení národního sjednocení a v ochraně svých klíčových zájmů. Tunisko a arabské země chválí skvělou tradiční kulturu Číny a oceňují čínskou stranu, která prosazuje rovnost a spravedlnost v mezinárodních záležitostech. Každá země má právo nezávisle si zvolit cestu rozvoje, která vyhovuje jejím vlastním národním podmínkám. Tunisko je ochotno prosazovat spolu s Čínou společné hodnoty celého lidstva, zintenzivňovat jednotu a koordinaci, a bojovat proti hegemonii a konfrontaci mezi tábory.

Obě strany si také vyměnily názory na konflikt mezi Palestinou a Izraelem. Si Ťin-pching k tomu řekl, že postoj Číny je vysoce konzistentní s postojem arabských zemí a Čína je ochotna spolupracovat s Tuniskem a dalšími arabskými zeměmi na prosazování komplexního, spravedlivého a trvalého řešení palestinské otázky na základě implementace »řešení dvou států«.

Po jednání byly obě hlavy státu společně svědky podpisu řady dvoustranných dokumentů o spolupráci v oblasti zeleného a nízkouhlíkového rozvoje, investic a dalších oblastí.

Obě strany vydaly »Společnou deklaraci mezi Čínskou lidovou republikou a Tuniskou republikou o navázání strategického partnerství«.

(pr)

Související články

Zanechte komentář

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -

Poslední zprávy