Home Zahraničí Čínský HDP v roce 2023 vzroste o 5,2 procentního bodu a překoná...

Čínský HDP v roce 2023 vzroste o 5,2 procentního bodu a překoná roční cíl

Dělníci u výrobní linky na výrobu vozidla AVATR využívajícího nové zdroje energie v dílně společnosti Chang'an Auto v okrese Ťiang-pej v jihozápadní Číně, 20. července 2023. FOTO - Xinhua/Li Qianlei

Hrubý domácí produkt (HDP) Číny vykázal pro rok 2023 meziroční růst o 5,2 %, což je více než roční cíl kolem 5 %, ukázaly ve středu údaje Národního statistického úřadu (NBS).

HDP země dosáhl v roce 2023 rekordní hodnoty 126,06 bilionu jüanů (asi 17,71 bilionu amerických dolarů), ukázaly údaje NBS.

Navzdory vnějšímu tlaku a vnitřním obtížím Čína úspěšně dosáhla hlavních cílů stanovených pro rok 2023 a zaznamenala oživení a zlepšení ekonomiky, uvedl na tiskové konferenci Kchang I, šéf NBS.

Zároveň upozornil, že hospodářský růst se stále potýká s určitými obtížemi a výzvami, neboť vnější situace je stále složitější a náročnější a zvyšuje se nejistota.

Podle NBS čínská ekonomika ve čtvrtém čtvrtletí meziročně vzrostla o 5,2 % a mezičtvrtletně se ekonomika země rozrostla o 1 %.

Čínská průmyslová produkce s vysokou přidanou hodnotou, která je důležitým ekonomickým ukazatelem, vzrostla v roce 2023 meziročně o 4,6 %, jak ukázaly údaje NBS.

Investice do fixních aktiv vzrostly v roce 2023 meziročně o 3 %, zatímco maloobchodní prodej spotřebního zboží, hlavní ukazatel síly spotřeby v zemi, se meziročně zvýšil o 7,2 %.

(Xinhua)

PŘIDEJ KOMENTÁŘ

Please enter your comment!
Please enter your name here