Čínský zahraniční obchod opět roste

Čínský zahraniční obchod v roce 2023 začal stabilně růst, protože celkový dovoz a vývoz zboží se v prvním čtvrtletí meziročně zvýšil o 4,8 % a zvrátil tak pokles o 0,8 % z prvních dvou letošních měsíců, ukázaly ve čtvrtek oficiální údaje.

Zahraniční obchod se v posledních třech měsících zlepšil. Po meziročním poklesu o 7 % v lednu v důsledku svátků Jarního festivalu se v únoru zotavil a vzrostl o 8 %, v březnu pak o 15,5 %.

Podle údajů Generální správy cel (GAC) se tempo růstu v prvním čtvrtletí zrychlilo o 2,6 procentního bodu oproti tempu zaznamenanému ve čtvrtém čtvrtletí loňského roku.

»Čínský zahraniční obchod vykázal v prvním čtvrtletí odolnost. Stabilní růst položil základ pro podporu stability a zlepšení kvality zahraničního obchodu v průběhu celého roku,« uvedl Lyu Daliang, představitel GAC.

V prvních třech měsících vzrostl vývoz meziročně o 8,4 % na 5,65 bilionu jüanů (asi 823 miliard amerických dolarů), zatímco dovoz se zvýšil o 0,2 % na 4,24 bilionu jüanů, čímž celkový obchod dosáhl výše 9,89 bilionu jüanů.

Během tohoto období zůstalo největším obchodním partnerem Číny Sdružení národů jihovýchodní Asie (ASEAN). Objem obchodu Číny se zeměmi ASEAN meziročně vzrostl o 16,1 %, což je o 11,3 procentního bodu více než celkové tempo růstu čínského obchodního obratu.

Obchod se zeměmi podél Pásma a stezky meziročně vyskočil o 16,8 %, zatímco obchod s ostatními členy Regionálního komplexního ekonomického partnerství vzrostl v tomto období o 7,3 %.

Nové hnací síly se prosazují, protože Čína zaznamenala 66,9procentní nárůst vývozu tří ekologických produktů, a to solárních baterií, lithium-iontových baterií a elektrických vozidel. Tyto tři výrobky přispěly k celkovému růstu vývozu v prvním čtvrtletí dvěma procentními body.

»Očekává se, že trend oživení bude pokračovat s tím, jak se zlepšuje celkové fungování čínské ekonomiky,« uvedl Lyu a dodal, že zdravé ekonomické základy Číny zůstávají nezměněny.

Lyu však varoval před obtížemi a výzvami v tomto sektoru, včetně globální inflace, oslabující zahraniční poptávku a globální nejistoty vyplývající z protekcionismu a geopolitických rizik.

Podle vyjádření ze zasedání Státní rady, které proběhlo minulý týden, bude Čína vyvíjet větší úsilí při vyvažování politik, aby udržela stabilitu zahraničního obchodu a pomohla podnikům zajistit zakázky a rozšířit trh.

Země bude hledat způsoby, jak stabilizovat vývoz do vyspělých ekonomik, a povede podniky k tomu, aby pokračovaly v průzkumu trhů v rozvojových zemích i na regionálních trzích, jako je ASEAN, zaznělo na zasedání.

(Xinhua)

Související články

Zanechte komentář

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -

Poslední zprávy