Home Sport Křetínský zaplatí za vstup k rozhodčím 50 tisíc korun, Sparta 220 tisíc

Křetínský zaplatí za vstup k rozhodčím 50 tisíc korun, Sparta 220 tisíc

FOTO - iportaL24.cz/Marcela Špičková

Disciplinární komise Ligové fotbalové asociace potrestala Spartu pokutou 220 tisíc korun za to, že majitel klubu Daniel Křetínský o poločase ligového utkání s Brnem navštívil kabinu rozhodčích. Jeden z nejbohatších Čechů musí za neoprávněný vstup k sudím zaplatit 50 tisíc korun, což je nejvyšší možná pokuta pro fyzickou osobu za tento přečin. Komise rozhodla o trestech na dnešním zasedání v Praze.

Sparta porušila povinnosti pořadatele tím, že nezamezila vstupu neoprávněných osob do prostor vyhrazených účastníkům zápasu. Maximální pokuta pro klub v tomto případě je pět milionů korun, takto vysoký trest by ale připadal v úvahu jen při výjimečných excesech jako nedohrání duelu. Fyzická osoba po novelizaci disciplinárního řádu může mít zakázanou činnost ve fotbale až na tři měsíce, případně dostat pokutu až 50 tisíc korun či povinnost vykonat fotbalově prospěšnou činnost.

Křetínský v doprovodu hlavního pořadatele Romana Duška vstoupil do kabiny rozhodčích a chtěl vysvětlení dvou verdiktů z prvního poločasu zápasu, který se hrál 2. dubna. O jaké situace se jednalo, hlavní sudí Marek Radina v zápise o utkání neupřesnil. Podle všeho šlo o úvodní gól brněnského Jakuba Řezníčka z postavení na hraně ofsajdu a pozdější neuznanou branku domácího Tomáše Čvančary kvůli údajné ruce. Rozhodčí uvedl, že Křetínský požádal o vysvětlení situací slušnou formou a kabinu opustil. Sparta v poločase vedla 2:1 a nakonec vyhrála 3:1.

Jako Pelta…

Komise se Spartou a Křetínským zahájila řízení před týdnem. Na dnešním zasedání zastupoval Letenské mluvčí Ondřej Kasík. »Daniel Křetínský komunikoval s disciplinární komisí prostřednictvím písemného vyjádření. V něm mimo jiné uvedl, že si uvědomujeme, že z jeho strany došlo k disciplinárnímu přečinu,« řekl Kasík novinářům. »Co se týká výše sankce pro klub, vedení si obvykle bere nějakou dobu k tomu, aby verdikt vyhodnotilo. Nicméně nepředpokládám, že by v tomto případě došlo k odvolání,« doplnil.

Podobná situace se odehrála v srpnu 2021. Tehdy disciplinární komise uložila Jablonci pokutu 100 tisíc korun za návštěvu šéfa klubu Miroslava Pelty v kabině rozhodčích o poločase utkání s Bohemians 1905. Severočeši porušili povinnosti pořadatele tím, že nezamezili vstupu nepovolaných osob k sudím. Sám Pelta se podle komise disciplinárně neprovinil, neboť řád tehdy ještě nebyl novelizován. To se kvůli chování některých funkcionářů stalo až před touto sezonou.

Řada sporných výroků

Zápas Sparty s Brnem přinesl několik sporných verdiktů. Řezníčkův gól ze 17. minuty i branku domácího Tomáše Wiesnera ze začátku druhé půle uznali sudí podle komise rozhodčích FAČR správně, neboť bez kalibrované čáry nešlo s jistotou určit, zda se jednalo o ofsajdové situace, či ne. Naopak Čvančarova trefa z 39. minuty měla platit, jelikož ze záběru se nedalo posoudit, zda sparťan zahrál rukou. Radina na ploše gól neuznal. Sparta před sobotním domácím derby se Slavií vede tabulku o dva body před pražským rivalem.

(koz, čtk)

PŘIDEJ KOMENTÁŘ

Please enter your comment!
Please enter your name here