Čínský zahraniční obchod se zbožím v prvních pěti měsících nabírá na obrátkách

Celkový objem čínského dovozu a vývozu zboží se v prvních pěti měsících roku 2024 meziročně zvýšil o 6,3 %, podle oficiálních údajů uváděných v jüanech.

Podle údajů Generální správy cel (GAC) vzrostl vývoz zboží do země v období od ledna do května meziročně o 6,1 procenta, zatímco dovoz zboží se zvýšil o 6,4 procenta.

Od ledna do května činil zahraniční obchod země se zbožím 17,5 bilionu jüanů (asi 2,46 bilionu amerických dolarů). Vývoz dosáhl 9,95 bilionu jüanů, zatímco dovoz 7,55 bilionu jüanů.

»Čínská ekonomika se od začátku roku neustále zlepšuje, dochází k trvalému oživení a pozitivní dynamice zahraničního obchodu,« uvedl Lyu Ta-liang, ředitel odboru statistiky a analýz GAC.

Jen v květnu vzrostl zahraniční obchod se zbožím o 8,6 % na 3,71 bilionu jüanů. Květnové tempo růstu bylo o 0,6 procentního bodu vyšší než v dubnu.

»Díky podpoře vývozu špičkových, inteligentních a ekologicky šetrných výrobků, jakož i stálému rozšiřování dovozu se měsíční tempo růstu zahraničního obchodu dále zrychlilo,« uvedl Lyu.

V prvních pěti měsících se čínský obchod se zbožím s rozvíjejícími se trhy nadále zlepšoval. Největším obchodním partnerem Číny zůstalo sdružení ASEAN, jehož hodnota bilaterálního obchodu dosáhla 2,77 bilionu jüanů, což představuje 15,8 % celkové hodnoty čínského zahraničního obchodu.

Čínský obchod se zbožím se zeměmi, které se účastní iniciativy Pásmo a stezka, vzrostl v prvních pěti měsících o 7,2 % na 8,31 bilionu jüanů.

Zahraniční obchod se zbožím čínských soukromých podniků vzrostl v prvních pěti měsících meziročně o 11,5 %. Hodnota tohoto obchodu představovala 54,7 procenta celkového čínského zahraničního obchodu se zbožím – meziročně o 2,6 procentního bodu více.

Vývozu čínského zboží v tomto období dominovaly stroje a elektronické výrobky, jejichž celková hodnota meziročně vzrostla o 7,9 procenta. Vývoz zařízení a dílů pro automatické zpracování dat, integrovaných obvodů a automobilů se zvýšil o 9,9 %, 25,5 % a 23,8 %.

Čína si pro letošní rok stanovila cíl hospodářského růstu ve výši přibližně pěti procent, který je podle představitelů a odborníků dobře dosažitelný vzhledem ke zdravým základním ekonomickým ukazatelům země a podpůrné kombinaci makroekonomických politik.

(Xinhua)

Související články

Zanechte komentář

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -

Poslední zprávy