Členské státy WHO prodloužily jednání o pandemické dohodě o další rok

Členské státy Světové zdravotnické organizace (WHO) se v sobotu dohodly na prodloužení rozhovorů o pandemické dohodě o další rok, čímž získají více času na dokončení přelomové smlouvy o boji proti budoucím pandemiím a zvýšení připravenosti.

Mezivládní vyjednávací orgán (INB), který byl zřízen v prosinci 2021 za účelem vypracování dohody a vedení vyjednávacího procesu, bude pokračovat ve svém mandátu, aby dohodu předložil do příštího Světového zdravotnického shromáždění v roce 2025, nebo pokud možno dříve, na zvláštním zasedání zdravotnického shromáždění v roce 2024.

»Mezi všemi členskými státy panovala jasná shoda na potřebě dalšího nástroje, který by světu pomohl lépe bojovat s plnohodnotnou pandemií,« uvedla spolupředsedkyně INB Precious Matsosová.

Letošní Světové zdravotnické shromáždění se rovněž dohodlo na balíčku změn dalšího mezinárodního nástroje, Mezinárodních zdravotnických předpisů (IHR), které zavádějí definici pandemické mimořádné události s cílem nastartovat účinnější mezinárodní spolupráci v reakci na potenciální pandemii.

Změny posílí schopnost zemí odhalovat budoucí ohniska nákazy a pandemie a reagovat na ně posílením jejich vlastních národních kapacit a koordinace mezi členskými státy v oblasti dozoru nad nemocemi, sdílení informací a reakce, uvedl generální ředitel WHO Tedros Adhanom Ghebreyesus.

»Posílení IHR poskytuje silný impuls k dokončení pandemické dohody, která po dokončení může pomoci zabránit opakování devastace zdraví, společnosti a ekonomiky způsobené covid-19,« dodal šéf WHO.

(pr)

Související články

Zanechte komentář

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -

Poslední zprávy