Home Zahraničí Co je COP28 a proč je důležitá?

Co je COP28 a proč je důležitá?

Letecký snímek pořízený 30. října 2023 ukazuje projekt větrné elektrárny Cox's Bazar v Bangladéši. Khurushkul, kdysi malá vesnice v bangladéšském okrese Cox's Bazar, asi 400 km jihovýchodně od hlavního města Dháky, se pyšní první bangladéšskou větrnou elektrárnou postavenou čínskou společností. FOTO – Xinhua/Salim

Více než 70 000 delegátů z celého světa se v příštích dvou týdnech sjede na konferenci Organizace spojených národů (OSN) COP28, jejímž úkolem je řešit jeden z nejpalčivějších problémů planety Země, a to změnu klimatu.

Zde je několik klíčových faktů o konferenci COP28 a o tom, proč má pro lidstvo zásadní význam.

Co je COP28?

COP28 je zkratka pro 28. zasedání konference smluvních stran Rámcové úmluvy OSN o změně klimatu (UNFCCC).

Během tří desetiletí od summitu v Riu de Janeiru a zahájení činnosti UNFCCC se konference smluvních stran schází každoročně, aby stanovila ambice a povinnosti související se změnou klimatu a také posoudila opatření v oblasti klimatu.

Předchozí zasedání, COP27, se konalo v egyptském Šarm aš-Šajchu. Dohoda o zřízení fondu »ztrát a škod« byla tehdy označena za významný průlom.

COP21 v roce 2015 vedla k Pařížské dohodě, přelomové smlouvě o klimatu, která mobilizuje kolektivní opatření k omezení růstu globální teploty na 1,5 stupně Celsia oproti předindustriální úrovni.

Nadcházející akce v Dubaji ve Spojených arabských emirátech (SAE) potrvá od 30. listopadu do 12. prosince a setkají se na ní vedoucí představitelé vlád, podniků a představitelé neziskových organizací, aby hledali konkrétní řešení problematiky změny klimatu.

Hasiči bojují s lesním požárem v Agia Sotira, západním předměstí Atén, Řecko, 20. července 2023. FOTO – Xinhua/Lefteris Partsalis

Proč je to důležité?

Letošní klimatické katastrofy po celém světě nás znovu upozornily na naléhavost řešení klimatických změn.

V červenci, který byl nejteplejším měsícem na světě v historii, varoval generální tajemník OSN Antonio Guterres, že éra globálního oteplování skončila a »nastala éra globálního varu«.

Konference COP28 bude přelomovým okamžikem, neboť bude reagovat na vůbec první globální vyhodnocení Pařížské dohody.

Globální inventura jako mechanismus vytvořený v rámci Pařížské dohody vyžaduje, aby země každých pět let vyhodnocovaly svá opatření v oblasti boje proti klimatickým změnám. Výsledek poskytuje podklady pro stanovení nových příspěvků stran na národní úrovni.

Dosavadní zprávy o inventarizaci ukázaly, že ačkoli Pařížská dohoda podnítila opatření v oblasti boje proti změně klimatu, současné programy a závazky na snížení emisí skleníkových plynů nejsou dostatečné.

Vzhledem k tomu, že delegáti v SAE budou hodnotit, jak daleko jsou od splnění závazků zastavit globální oteplování, očekává se, že COP28 bude klíčovou příležitostí ke korekci kurzu a k urychlení přijetí opatření.

Tematické programy

Dubaj hostí konferenci COP28 ve svém výstavním městě Expo City, kde se konají dvě hlavní akce – v modré a zelené zóně.

Modrá zóna spravovaná OSN je přístupná akreditovaným delegátům a konají se v ní formální jednání i Světový summit o klimatu a expozice jednotlivých zemí.

Zelená zóna spravovaná předsednictvím SAE na COP28 nabízí platformu pro neakreditované delegáty ze skupin mládeže, nevládních organizací, soukromého sektoru a domorodého obyvatelstva, kteří zde mohou vyjádřit svůj názor.

Plánované tematické programy se týkají klíčových otázek souvisejících s klimatem, včetně urychlení spravedlivé, řádné a rovné energetické transformace a poskytování finančních prostředků na opatření v oblasti klimatu.

Na programu jsou také akce, které se zaměřují na to, aby se příroda, lidské životy a způsoby obživy staly středem klimatických opatření, a na mobilizaci pro co nejširší účast na konferenci COP.

Letecký snímek pořízený 16. listopadu 2023 ukazuje fotovoltaický projekt větrné elektrárny ve městě Ting-tung-pcho v okrese Ši-čchien v jihozápadní čínské provincii Kuej-čou. FOTO – Xinhua/Yang Wenbin

Sporné body

Doufá se, že COP28 pomůže udržet při životě cíl omezit dlouhodobé zvyšování globální teploty na 1,5 stupně Celsia, jak bylo dohodnuto v Pařížské dohodě. Dosažení tohoto cíle do značné míry závisí na účinném přechodu od fosilních paliv k čistým zdrojům energie.

Země se však stále rozcházejí v názoru na to, jak řešit neudržitelné využívání fosilních paliv, a tempo přechodu na ekologické zdroje energie bude horkým tématem diskusí a jednání.

Přestože bylo dohodnuto, že je třeba poskytnout finanční pomoc zemím, které jsou nejvíce ohroženy a zasaženy důsledky změny klimatu, plnění finančních závazků zůstává neúplné.

Na konferenci COP28 bude pravděpodobně dalším ožehavým tématem financování opatření v oblasti klimatu a převod finančních prostředků na »ztráty a škody«.

(Xinhua)

PŘIDEJ KOMENTÁŘ

Please enter your comment!
Please enter your name here