Home Zahraničí Dánsko má nového krále, Frederik X. převzal trůn po své matce Margrethe

Dánsko má nového krále, Frederik X. převzal trůn po své matce Margrethe

FOTO - X

Dánská předsedkyně vlády prohlásila Frederika X. králem na balkoně paláce Christiansborg v Kodani poté, co královna Margrethe II. formálně podepsala svou abdikaci a ukončila tak 52 let trvající vládu nejdéle sloužícího dánského panovníka.

Tisíce lidí se v neděli shromáždily v ulicích dánského hlavního města, aby pozdravily Frederika a rozloučily se s Margrethe, která se stala první dánskou panovnicí po téměř 900 letech, která dobrovolně abdikovala.

Král pronesl projev, v němž poděkoval své matce, na balkoně se pak k Frederikovi připojila jeho manželka, královna Marie, a také jejich děti. Na náměstí před palácem a v ulicích, které k němu vedly, se shromáždilo mnoho příznivců s červenobílými vlajkami, mnozí se »zlatými« korunami na hlavách. Lidé přicházeli už od rána. Král byl dojatý, když uslyšel jejich jásot a uviděl červené a bílé vlajky.

»Doufám, že se stanu králem sjednocujícím králem zítřka. Je to úkol, ke kterému jsem přistupoval celý život. Je to úkol, který přijímám s hrdostí, úctou a radostí,« řekl Frederik ve svém prvním proslovu jako král.

Předtím během zasedání Státní rady abdikovala královna Margrethe II. Seděla v čele stolu, podepsala dokumenty, předala je předsedovi vlády, pak přenechala své místo synovi a se slovy »Bůh ochraňuj krále!« opustila místnost. Zasedání rady se zúčastnili také členové vlády a Frederikův syn princ Kristián (budoucí Kristián XI.). Podpisem Margrethe se 55letý korunní princ automaticky stal novým panovníkem Frederikem X.

Nejméně 82 % Dánů věří, že Frederik bude své královské povinnosti plnit se ctí. Také jeho manželka Mary se těší velké oblibě obyvatel země (86 %).

Rozhodnutí odstoupit, které královna oznámila ve svém novoročním projevu, nemá v nedávné historii Dánska obdoby a porušuje dlouholetou tradici, podle níž vládnoucí panovník opouští trůn až se smrtí. Třiaosmdesátiletá Margrethe vysvětlila, že poté, co v únoru 2023 podstoupila operaci zad, přemýšlela, zda není čas »předat odpovědnost další generaci«, a uvědomila si, že nyní je ten správný čas. Podpora monarchie jako instituce zůstává vysoká a dosahuje 78 %, jak vyplývá z průzkumu veřejného mínění provedeného agenturou Voxmeter poté, co vládnoucí královna oznámila své rozhodnutí opustit trůn.

(jb, TASS)

PŘIDEJ KOMENTÁŘ

Please enter your comment!
Please enter your name here