Sparta dala Litvínovu šest branek a mírně zvýšila náskok před Pardubicemi

V čele hokejové extraligy má pražská Sparta dvoubodový náskok před druhými Pardubicemi, které doma zdolaly poslední Mladou Boleslav až v prodloužení 4:3. O jeden bodík navíc před svým sokem – v porovnání s pátkem – mají Pražané díky tomu, že v O2 areně zvládli šlágr 36. kola proti Litvínovu. Skóre se přelévalo ze strany na stranu, padlo devět branek a nakonec byli šťastnějšími domácí, kteří zdolali čtvrtou Vervu 6:3.

Běžela 52. minuta, kdy Ondřej Najman obkroužil litvínovskou branku a z druhé strany, než to původně gólman Zajíček očekával, zasunul puk za gólmana Zajíčka. V O2 areně zněla oblíbená »Pátá«, jenže než definitivně odbila, prožívalo více než 12 tisíc diváků pořádné nervy. Po dietní první třetině se s góly v největší české hale roztrhl pytel. Odšpuntoval to při avizovaném vyloučení domácích jejich bývalý hráč Andrej Kudrna ve 25. minutě. Uplynuly ale další tři minuty a už vedli Pražané. Nejprve udeřil čtvrtý útok mladíků, který by, nebýt početné marodky v kádru, pravděpodobně vůbec na led nevyjel. Hauser skvělou indiviuální akcí nabil Jakubu Konečnému do »slotu« a bylo srovnáno. A za dalších 38 vteřin předvedl svojí oblíbenou disciplínu – chytrou teč – pro změnu zkušený Jan Buchtele.

Jenže slepené branky umí i Litvínov. Ve 35. a 36. minutě se postupně trefili v přesilovce Ondřej Kaše a následně po obří minele zadáka Sparty Irvinga, mimochodem bývalého hráče Chezy, Radim Šalda. Bude mladý obránce hrdinou duelu? Kdepak, vzápětí právě Šalda putoval na trestnou lavici a ještě do přestávky v početní výhodě Vladimír Sobotka vyrovnal.

A třetí třetina? Vítězná branka Sparty byla více než šťastná, když v přesilové hře slavil sedmou trefu v pěti novoročních duelech Roman Horák. Tentokrát ale s obřím štěstím, protože jeho přihrávku na Najmana si srazil jeden z obránců hostí bruslí do vlastní branky. Nu, a pak už přišla pátá trefa od Najmana a výsledku dodal ještě příjemnější podobu – tedy z pohledu domácích – do prázdné branky při power play Litvínova Filip Chlapík. »Sparta byla lepší, my jsme se dostali do hry gólem v přesilovce a pak tím následujícím na 3:2, ale pak jsme se nechali vyloučit a soupeř už si to pohlídal,« uvedl po utkání litvínovský asistent David Kočí. »Jsem rád, že dokážeme vyhrávat vyrovnané zápasy. A hlavně za skvělou atmosféru, která byla tou nejlepší reklamou na hokej,« dodal trenér Sparty Pavel Gross.

Těžko mohla Sparta dnes čekat, že druhé Pardubice klopýtnou na vlastním ledě s poslední Mladou Boleslaví. Jenže částečně se tak stalo. Východočechům totiž zajistil výhru 4:3 až v závěru prodloužení Libor Hájek, který využil chaosu u jinak skvěle chytajícího gólmana Novotného, jemuž před inkasovaným gólem vypadla hokejka z ruky, a když ji znovu uchopil, nebyl správně koncentrován na přesnou střelu pardubického obránce. I tak ale ligový otloukánek může slavit cenný a nečekaný bod, který vybojoval ve třetí třetině, kdy dotáhl ztrátu 1:3. A Pardubice? Do středečního duelu o první příčku, který uvidí O2 arena, jdou s dvoubodovým mankem. Sluší se však dodat, že Dynamo má odehráno o dva zápasy méně než vedoucí Sparta.

»První třetina z naší strany vůbec nebyla dobrá. Měli lepší pohyb, byli lepší v osobních soubojích, byli důraznější. My jsme se vůbec nemohli rozjet a byli jsme rádi, že jsme neinkasovali gól. Druhá třetina už byla lepší, tam jsme začali soupeře přehrávat a přetavili jsme to, že jsme dali góly a vyhráli jsme tu třetinu. Bohužel tu třetí třetinu se nepodařilo dotáhnout do konce. Za stavu 3:1 je potřeba, abychom si to pohlídali a neztratili žádný bod. To se nám nepovedlo, alespoň v prodloužení jsme získali druhý bod do tabulky,« uvedl na klubovém webu asistent Pardubic Marek Zadina.

Třetí zůstává Třinec, který zažil podobně bláznivý zápas jako oba týmy, stojící v tabulce výše. Obhájce titulu díky obratu ve třetí třetině zvítězil na Kladně 5:3, ale předtím se rovněž bál o osud duelu. Rytíři totiž otočili skóre z 0:2 na 3:2, ale nakonec si připsali šestou prohru v řadě i díky produktivním hráčům na straně Ocelářů – dva góly a jednu asistenci si v jejich dresu připsal slovenský útočník Richard Pánik a přesně opačnou bilanci si hýčká Daniel Kurovský (1+2). »Mám smíšené pocity. První třetina byla výborná, druhá mizerná. Pak jsme naštěstí utkání obrátili, ale domácí výborně pracovali,« zhodnotil duel Zdeněk Moták, kouč Třince.

Ve Vítkovicích pak málem že nepostaví sochu Lukáši Klimešovi. Ten při výhře nad Libercem 2:0 udržel čisté konto, navíc svými zákroky při drtivém tlaku Bílých Tygrů připomněl legendy typu Dominika Haška, Petra Břízy či Romana Čechmánka. Autorem vítězné trefy v 29. minutě je Stuart Percy, pečeť výhře Vítkovic dal ve 40. minutě vypůjčený útočník z prvoligové Poruby Tomáš Šoustal. »Myslím, že domácí vyhráli díky své bojovnosti zaslouženě, nám se duel nepovedl,« uvedl liberecký asistent Jiří Kudrna. »Musím pochválit nejen vynikajícího gólmana, ale i celý manšaft, který podal skvělý výkon,« chválil naopak vítkovický trenér Jiří Veber.

Čisté konto dnes udržel i českobudějovický gólman Dominik Hrachovina, který při domácí výhře 3:0 vynuloval hokejisty Karlových Varů. Těsné skóre bylo naproti tomu k vidění v Plzni, kde slaví tříbodovou výhru 3:2 hostující Kometa, a v Olomouci, kde si domácí poradili s Hradcem Králové až po nájezdech. Ten vítězný si připsal Silvester Kusko.

* * *

HC Sparta Praha – HC Verva Litvínov 6:3 (0:0, 3:3, 3:0)

Branky a nahrávky: 28. Konečný (Hauser, Žmola), 28. Buchtele (Mikliš, Mužík), 39. Sobotka (Řepík, Kempný), 42. R. Horák (Hauser), 52. O. Najman (R. Horák), 59. Chlapík – 25. A. Kudrna (O. Kaše, Koblasa), 36. O. Kaše (D. Kaše), 37. Šalda. Rozhodčí: Jaroš, Sýkora – Frodl, Hnát. Vyloučení: 4:4. Využití: 2:1. Diváci: 12 087.

Rytíři Kladno – HC Oceláři Třinec 3:5 (1:2, 2:0, 0:3)

Branky a nahrávky: 12. Klepiš (Ticháček, Pytlík), 35. M. Procházka (Melka, Smoleňák), 35. Jarůšek – 6. Pánik (Sikora, Kurovský), 8. Kundrátek (D. Voženílek), 41. J. Jeřábek (M. Růžička), 48. Kurovský (Marian Adámek, Pánik), 50. Pánik (Kurovský, Marian Adámek). Rozhodčí: Cabák, Šindel – J. Svoboda, Klouček. Vyloučení: 2:3. Využití: 1:1. Diváci: 2232.

HC Vítkovice Ridera – Bílí Tygři Liberec 2:0 (0:0, 2:0, 0:0)

Branky a nahrávky: 29. Percy (M. Kalus), 40. T. Šoustal (Dej, Vondráček). Rozhodčí: Hradil, Mrkva – Axman, Hlavatý. Vyloučení: 4:6. Bez využití. Diváci: 4685.

Banes Motor České Budějovice – HC Energie Karlovy Vary 3:0 (0:0, 2:0, 1:0)

Branky a nahrávky: 23. Valský (M. Doudera, Hovorka), 34. F. Přikryl (Ordoš), 60. D. Simon. Rozhodčí: Šír, Vrba – Lhotský, Thuma. Vyloučení: 4:2. Bez využití. V oslabení: 1:0. Diváci: 5914.

HC Olomouc – Mountfield Hradec Králové 3:2 po sam. nájezdech (2:1, 0:0, 0:1 – 0:0)

Branky a nahrávky: 11. Macuh (Řezníček, Kunc), 17. J. Káňa (Nahodil, Bambula), rozhodující sam. nájezd Kusko – 9. Jasper (Zachar), 45. Jank (Freibergs, Tamáši). Rozhodčí: Jeřábek, Kika – Lederer, Blažek. Vyloučení: 2:3. Bez využití. Diváci: 4202.

HC Dynamo Pardubice – BK Mladá Boleslav 4:3 v prodl. (0:0, 3:1, 0:2 – 1:0)

Branky a nahrávky: 24. M. Kaut (Čerešňák, Radil), 30. Radil (R. Kousal, Hájek), 38. L. Sedlák (M. Kaut), 65. Hájek (R. Kousal) – 32. O. Roman (Pyrochta, Skalický), 50. Rohdin (Gewiese), 55. Skalický (Fořt, A. Čech). Rozhodčí: Květoň, Ondráček – Hynek, Zíka. Vyloučení: 2:3. Využití: 1:1. Diváci: 9128.

HC Škoda Plzeň – HC Kometa Brno 1:2 (1:2, 0:0, 1:1)

Branky a nahrávky: 10. Rekonen (Zámorský, Mertl), 58. Mertl (Pour, Zámorský) – 11. K. Pospíšil (A. Zbořil, Gazda), 17. Kollár (Marcinko, Flek), 43. Flek (Zaťovič, Ščotka). Rozhodčí: Hribik, Úlehla – Brejcha, Špůr. Vyloučení: 5:6, navíc Malák (Plzeň) 5 min. a do konce utkání. Využití: 1:2. Diváci: 4266.