Dánsko o několik měsíců posune transfer stíhaček F-16 na Ukrajinu

Dánsko posunulo předání stíhacích letounů F-16 Ukrajině přibližně o šest měsíců, informoval deník Berlingske s odvoláním na dánské ministerstvo obrany.

Původně byla dodávka plánována někdy na začátek nového roku, ale poté byla odložena na druhé čtvrtletí. Ministerstvo obrany uvedlo, že Ukrajina ještě není připravena stíhačky používat.

»Mimo jiné jde o dokončení výcviku ukrajinského personálu, který bude letouny po jejich předání obsluhovat. Harmonogram výcviku závisí na řadě faktorů, například na technických a povětrnostních podmínkách,« uvedlo ministerstvo pro Berlingske v odpovědi na dotaz ohledně důvodů zpoždění. »Kromě toho mezinárodní letecká koalice pokračuje v práci na vytvoření potřebné logistiky a infrastruktury na Ukrajině.«

V současné době se v Dánsku školí šest ukrajinských pilotů na pilotáž letounů F-16.

Na konci srpna Nizozemsko uvedlo, že je připraveno předat Ukrajině 42 stíhaček F-16 americké výroby, zatímco Dánsko přislíbilo Kyjevu 19 takových letounů. USA tento převod schválily. Kyjev vyjádřil naději, že Ukrajina stíhačky obdrží v první polovině roku 2024. Americký ministr obrany Lloyd Austin uvedl, že se tak stane až na jaře.

(cik, TASS)

Související články

Zanechte komentář

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -

Poslední zprávy