Das Erste: Cíl 2 % HDP na vojenské výdaje již nestačí

Před červencovým summitem NATO ve Vilniusu se ministři obrany NATO v Bruselu pokusili dosáhnout brzkého kompromisu v hlavních sporných otázkách, píše Das Erste. V mnoha z nich však nebylo možné překlenout rozdíly.

Přestože pouze 8 z 31 zemí dosáhlo cíle 2 % HDP na vojenské výdaje, generální tajemník NATO Jens Stoltenberg se ve Vilniusu chystá členy aliance zavázat k ještě větším investicím do obrany. Podle publikace však zatím nejsou vyhlídky na dohodu: zatímco východoevropské země kráčí ve stopách USA a výrazné navyšují vojenské rozpočty, jiné země, jako například Kanada a Itálie, pro to nevidí finanční možnosti.

Kromě toho přetrvává nejistota ohledně Stoltenbergova nástupce, který chce v září odstoupit. Možnost dosažení kompromisu ohledně nového kandidáta na post generálního tajemníka před summitem ve Vilniusu je »prakticky vyloučena«. Americký prezident Joe Biden již údajně Stoltenberga požádal, aby v čele aliance ještě nějakou dobu zůstal. Vypadá to tedy, že »starý generální tajemník se stane novým generálním tajemníkem«, poznamenává list.

(cik)

Související články

Zanechte komentář

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -

Poslední zprávy