Home Zahraničí Ekvádorský prezident prohlásil, že země je ve stavu války

Ekvádorský prezident prohlásil, že země je ve stavu války

ILUSTRAČNÍ FOTO - pixabay

Ekvádor čelí teroristům a je s nimi ve válce. Takové prohlášení učinil prezident republiky Daniel Noboa.

»V současné době probíhá vnitřní ozbrojený konflikt. Bojujeme za vnitřní mír, bojujeme proti teroristům. Pokud jde o teroristy a jsme ve válce, uplatňují se v boji proti nim různé zákony,« odpověděl Noboa na otázku moderátora rádia Canela, zda je země ve válce.

Podle prezidenta budou orgány činné v trestním řízení v zemi pokračovat v boji proti terorismu a brzy »přinesou ekvádorským rodinám mír a klid«. Již dříve bylo oznámeno, že armáda a příslušníci policejních sil republiky zadrželi 329 členů zločineckých gangů a zlikvidovali dalších pět banditů poté, co v zemi začaly ozbrojené nepokoje.

»Jsme přesvědčeni, že z tohoto konfliktu vyjdeme vítězně. Podpora lidu a politických sil je základem pro to, abychom vyšli z této temnoty. Nikdy se zlu nepoddáme, vždy s ním budeme neúnavně bojovat,« řekl Noboa později v projevu k národu, jehož video bylo zveřejněno na prezidentově stránce X (dříve Twitter). Poděkoval také poslancům Národního shromáždění (parlamentu), kteří se vyslovili pro opatření zaměřená na boj proti zločincům.

Noboa 9. ledna podepsal dekret, kterým uznal vnitřní ozbrojený konflikt v zemi a nařídil neutralizaci 22 zločineckých skupin. Toto prohlášení bylo vydáno po útoku na zaměstnance TC Televisi n, kteří v té době živě vysílali ze studia v Guayaquilu. Policie zadržela 13 osob a všichni rukojmí byli propuštěni.

Bezpečnostní situace v Ekvádoru se vyostřila 7. ledna poté, co z vězení uprchl vůdce gangu Los Choneros přezdívaný Fito. V několika věznicích poté vypukly nepokoje. Dne 8. ledna vyhlásil Noboa v zemi výjimečný stav a zavedl zákaz vycházení.

(cik, TASS)

PŘIDEJ KOMENTÁŘ

Please enter your comment!
Please enter your name here