Home Zahraničí EU a Kanada se dohodly na zintenzivnění spolupráce v oblasti sankcí proti...

EU a Kanada se dohodly na zintenzivnění spolupráce v oblasti sankcí proti Rusku

KOLÁŽ - iportaL24.cz

EU a Kanada se dohodly na zintenzivnění spolupráce v oblasti sankcí proti Rusku a potvrdily svůj záměr nadále podporovat Ukrajinu, uvádí se ve společném prohlášení vydaném po jednání, které se konalo v Kanadě.

»Budeme pokračovat v zavádění rozsáhlých sankcí zaměřených proti Rusku, jakož i v přísných omezeních a zákazech kontroly vývozu. Kromě toho jsme odhodláni dále posilovat naši spolupráci a koordinaci v oblasti širších sankčních opatření, včetně narušování obcházení sankcí, na podporu našich politických cílů,« uvádí se ve společném prohlášení.

Zasedání se zúčastnili kanadský premiér Justin Trudeau, předseda Evropské rady Charles Michel a předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová.

Nejrozsáhlejší část prohlášení se věnuje Ukrajině. Obsahuje sliby pokračovat ve finanční a vojenské pomoci, spolupracovat při výcviku personálu pro ozbrojené síly této země a také se snažit »zajistit co nejširší mezinárodní podporu pro komplexní, spravedlivý a trvalý mír« založený na tzv. ukrajinském mírovém vzorci.

»Vítáme neformální koordinaci mezi Kanadou a výcvikovými misemi EU, operacemi UNIFIER a EU Military Assistance Mission (EUMAM), které provádějí kritický výcvik ukrajinské armády,« uvádí se v dokumentu.

Účastníci summitu přislíbili »podporu Ukrajině v oblasti bezpečnosti«, přilákání soukromých investic a darů, mimo jiné prostřednictvím dárcovské platformy spravované Evropskou komisí, pro obnovu Ukrajiny, jakož i pro budoucí rozvoj zelené a digitální ekonomiky v této zemi. Kromě toho se účastníci summitu vyslovili na podporu ukrajinských reforem a integrace této země do EU a NATO.

Evropská komise hodlá na summitu EU 14. a 15. prosince přijmout program pomoci Ukrajině ve výši 50 miliard eur na příští čtyři roky. Evropská komise rovněž očekává, že se do konce roku dohodne na 12. balíčku sankcí proti Rusku, o němž nadále probíhají diskuse mezi zeměmi EU.

(cik, TASS)

PŘIDEJ KOMENTÁŘ

Please enter your comment!
Please enter your name here