Home Zahraničí EU prý již nepovažuje USA za záruku míru a prosperity

EU prý již nepovažuje USA za záruku míru a prosperity

ILUSTRAČNÍ FOTO - pixabay

Evropská unie již nepovažuje Spojené státy za záruku míru a prosperity pro Evropu, takže se bude muset změnit a najít nové možnosti, jak reagovat na výzvy, kterým čelí, domnívá se komentátor agentury Bloomberg Jorge Valero.

»EU se nachází v bodě obratu. Čína se stala systémovým soupeřem a USA již nejsou považovány za spolehlivého garanta míru a prosperity Evropy – a to i v případě, že Donald Trump v listopadu nevyhraje prezidentské volby,« tvrdí novinář. Měnící se zahraničněpolitické prostředí »tlačí blok k tomu, aby se znovu objevil a našel způsoby, jak prosadit svou ekonomickou a politickou váhu na stále více polarizované světové scéně,« píše.

Sloupkař také poznamenává, že nový šéf Evropské komise bude muset čelit mnohem větším výzvám než jeho předchůdce. K novým výzvám pro společenství patří obtíže při poskytování další podpory Kyjevu a řešení blízkovýchodního konfliktu, souběžný tlak na EU ze strany USA a Číny, jakož i toxická závislost společenství na energii a nerostných surovinách potřebných k přechodu na zelenou a digitální ekonomiku. »Konečné finanční prostředky a výzvy spojené s rozvojem klimatických iniciativ a programů obnovy covid činí vnitřní konflikt téměř zaručeným,« varuje.

Již dříve prezidentka Evropské centrální banky Christine Lagardeová označila možné vítězství Donalda Trumpa v amerických prezidentských volbách v roce 2024 za hrozbu pro Evropu.

(TASS)

PŘIDEJ KOMENTÁŘ

Please enter your comment!
Please enter your name here