Fico: Nebudu měnit názor na válku na Ukrajině, protože si to přeje Fiala

Slovenský premiér Robert Fico nebude měnit svůj názor na válku na Ukrajině, protože si to přeje jeho český kolega Petra Fiala. Fico to dnes řekl televizi TA3 v souvislosti s rozhodnutím Prahy přerušit mezivládní konzultace se Slovenskem kvůli rozdílným názorům obou zemí na klíčová zahraničněpolitická témata. Nepřímo se slovenský ministerský předseda ohradil také proti vyjádření českého prezidenta Petra Pavla, že Fico je zklamáním.

»Ani já tu zítra nebudu, ani pan Fiala tu zítra nebude, nač to celé bylo dobré? Vzkazovat na území Slovenska, že někdo je zklamán slovenským premiérem. To jsou věci, které nepatří do normálního, moderního diplomatického slovníku,« prohlásil Fico.

Předseda slovenské vlády řekl, že mu záleží na česko-slovenských vztazích. »Vztahy mezi Čechy a Slováky jsou příliš vzácnou věcí, aby je někdo utilitárně z nějakých úzkých politických důvodů ohrožoval,« dodal.

Podle Fica bude jeho vláda pokračovat v suverénní zahraniční politice. Dodal, že Ukrajina potřebuje zastavení palby a mírová jednání.

Čtěte také: Trikolora: Fialova vláda podporuje válku za každou cenu!

Minulý týden Fico v reakci na rozhodnutí české vlády přerušit společná jednání s jeho kabinetem tvrdil, že česká vládní garnitura se rozhodla ohrozit slovensko-české vztahy jen proto, že má zájem podporovat válku na Ukrajině, zatímco slovenská vláda otevřeně mluví o míru.

Nynější Ficova vláda po svém nástupu do úřadu loni v říjnu zastavila vojenskou pomoc Kyjevu ze slovenských státních zásob. Fico dříve také opakovaně tvrdil, že selhala strategie západních zemí ohledně Ukrajiny. Evropskou unii zase kritizoval, že nepředstavila mírový plán k řešení konfliktu.

(pk, čtk)

Související články

1 KOMENTÁŘ

 1. Osobou, která Fialu řídí by mohl být jeho PORADCE(?) TOMÁŠ POJAR. Otec Tomáše Pojara byl ředitelem Vzdělávacího a kulturního centra Židovského muzea a vyslancem ČSSR a později ČR v Izraeli .
  ——
  Tomáš Pojar je PORADCEM Fialy pro národní bezpečnost a od r. 2022 jeho vyjednávačem pro evropské záležitosti .2014-22 2014-2014 – 2022 prorektorem Cevro Institutu.
  –Kritizoval T.Petříčka, Zaorálka Schwarcenberga za prohlášení z . z (5/2020) ve kterém odsoudili budování židovských osad které Izrael od roku 1967 vybudoval na okupovaném Západním břehu
  Jordánu
  –1905-2005 byl v organizaci Člověk v tísni, později byl ředitelem této organizace – do r.2005
  –2010-2022 vyslancem ČR v Izraeli
  ———————————————————
  Během upalování a ubíjení ukrajinských policistů vařili někteří příslušníci organizaace Člověk v tísni těm kdo prováděli Majdan.
  Předávali jim peníze a po Majdanu zajistili dopravu některých Majdančíků do Prahy.
  ———————————————————-
  Tomáš Pojar absolvoval školu v Izraeli. Vystudoval politologii na Fakultě sociálních věd Univerzity Karlovy. Byl na nějaké škole v
  USA.

Zanechte komentář

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -

Poslední zprávy