Home Zahraničí Finské prezidentské volby vyhrál bývalý premiér Alexander Stubb

Finské prezidentské volby vyhrál bývalý premiér Alexander Stubb

ILUSTRAČNÍ FOTO - pixabay

Ve druhém kole prezidentských voleb ve Finsku zvítězil kandidát Strany národní koalice Alexander Stubb. Informovalo o tom finské ministerstvo spravedlnosti.

Po sečtení 100 procent hlasů podle něj vedl Stubb s 51,6 procenta, zatímco bývalý exministr zahraničí a poslanec Pekka Haavisto získal 48,4 procenta. Volební účast činila 67,6 procenta.

Konečné výsledky voleb schválí ministerstvo spravedlnosti 14. února. Vláda oznámí výsledky voleb na svém plenárním zasedání ve čtvrtek 15. února. Funkční období prezidenta republiky začne v březnu, uvedlo ministerstvo spravedlnosti.

Alexander Stubb se narodil 1. dubna 1968 ve dvojjazyčné finsko-švédské rodině. V letech 2008-2010 působil jako ministr zahraničních věcí ve vládě Mattiho Vanhanena. V letech 2010-2014 byl ministrem pro záležitosti EU a zahraniční obchod ve vládách Mari Kiviniemiho a Jyrkiho Katainena. V letech 2014-2015 stál v čele finské vlády. Od roku 2020 opustil politiku a vyučoval na Škole nadnárodního vládnutí Univerzity EU (Florencie).

(jb, TASS)

PŘIDEJ KOMENTÁŘ

Please enter your comment!
Please enter your name here